Monokultúry medzirodových hybridov tráv

V krmovinárstve patria trávy medzi najvýznamnejšiu botanickú čeľaď. Významná je ich schopnosť vegetatívneho rozmnožovania a vytvárania husto zapojených porastov.

Kvalita krmu sa pri optimálnom termíne využitia najviac približuje požiadavkám na racionálnu výživu hovädzieho dobytka. Niektoré tetraploidné odrody mätonohu trváceho a mätonohu mnohokvetého sa vyznačujú tým, že pri nezmenenom obsahu dusíkatých látok (N-látok) sa v ich fytomase koncentrácia cukrov zvyšuje, čím sa zvyšuje ich chutnosť a tiež silážovateľnosť.
Táto vlastnosť mätonohu mnohokvetého bola využitá pri tvorbe medzirodových hybridov (MRH) tráv, kde sa pozornosť sústreďovala na vysoký produkčný potenciál, vytrvalosť, zdravotný stav, kvalitu, chutnosť a príjem zvieratami. Z kvalitatívneho hľadiska je dôležité, že koncentrácia vodorozpustných cukrov v sušine medzirodových hybridov je vyššia ako pri iných druhoch tráv, pričom dusíkatá zložka je na úrovni trvalých trávnych porastov, čo vytvára lepšie podmienky pre úspešné konzervovanie produkcie týchto hybridov.

Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 17 - v Téme týždňa venovanej Senážovaniu.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down