08.02.2017 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MOST-HÍD: Slovensko potrebuje ucelený zákon o pôde

Slovensko potrebuje ucelený zákon o pôde. Konštatuje to v dnešnom stanovisku koaličná strana Most-Híd. Podľa jej štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Csicsaia je poľnohospodárska činnosť a produkcia potravín jediné riešenie, ako udržať fungujúci vidiek.

Jednou z troch programových priorít strany Most-Híd je rozvoj regiónov. Na dosiahnutie tohto cieľa je podľa Csicsaia potrebné začať reformu poľnohospodárstva a predovšetkým jasne zadefinovať vzťah hospodárov k pôde ako k ich základnému pracovnému nástroju. "Pôda nesmie byť dehonestovaná na úroveň investičného produktu v rukách špekulantov. Máme jednoznačne za to, aby hospodárenie na pôde bolo viazané k miestnemu obyvateľstvu. Preto podporíme každú snahu smerujúcu k stabilizácii pôdneho fondu v prospech domácich a miestnych farmárov," konštatoval.
Navrhovanú zmenu ústavy z dielne koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS), ktorú pri dnešnom hlasovaní v parlamente podporili aj poslanci Most-Híd, považuje strana len za prvý krok k riešeniu problematiky. "V každom prípade však v dohľadnej dobe musí nasledovať ucelený zákon o pôde, ktorý bude jasne definovať niektoré sporné otázky. Strana Most-Híd bude o tejto téme rokovať s koaličnými partnermi, aby sme dosiahli zákon prospešný pre ľudí a regióny," dodal Csicsai.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Komentáře k článku

  1. Dobrý deň prajem redakcia Roľníckych Novín .

    Nakoľko som vyštudovaný Poľnohospodár ktorý vyštudoval poľnohospodársku školu v Ivanke pri Dunaji. Po tých rokoch keď som doštudoval v roku 1999 sa poľnohospodárstvo prepadlo na zlu úroveň . Časom pribúdalo predávanie pôdy iným subjektom ako sú stavebné a investičné spoločnosti, ktoré nemajú nič spoločné s poľnohospodárstvom. A hlavne sa stavajú na úrodných pôdach stavby, ktoré zaberajú pôdu poľnohospodárom. Prieči sa mi aj to že predávame pôdu farmárom z iných krajín ktorý chemizujú našu pôdu. Zničil sa chov hospodárskych zvierat, tým sa zamedzilo hnojenie BIO hnojenie čo pôda potrebuje. Poľnohospodári alebo farmári ktorý máju k tejto práci vzťah sa bráni a vytvárajú sa im papierové a byrokratické prekážky, a podkladajú sa im polena pod nohy. Veľa ľudí tým prišlo o prácu, pokiaľ fungovali družstva tak sme boli ako štát sebestačný a nemuseli by sme dovážať produkty s iných krajín EU.
    V roku 2014 som sa presťahoval na vidiek , kde som sa začal venovať chovu a pestovaniu plodín pre vlastne upotrebenie a rodinu.
    Vráťme tvár poľnohospodárstvu čím skôr lebo bude to mat fatálne následky. Podporme školy poľnohospodárskym zameraním aby študenti sa hlásili na tie odbory ktoré potrebujeme pre nás všetkých. My všetci potrebujeme poľnohospodárstvo a prinavráťme tejto krajine tvár. Podporujme aj mladých farmárov čo najvetšiej miere, ktorý majú záujem o tuto pracú. Pôda je náš život a výrobný nastroj . Chráňme si našu Pôdu.

  2. Kolko vyprodukuješ ty z jedného ha ročne eur? 7000 eur a z toho vyžiješ? Ak na dvoch ha niekto postaví fabriku zamestná tam aspoň 50 ľudí a len pre nich na energie musí mať aspoň milión eur ročne. Samozrejme aspoň tolko musí získať inak by to nerobil.
    Stále je u nás málo pracovných príležitostí a polnohospodári nechcú zamestnávať iba by chceli čo najvyššie dotácie.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down