27.01.2015 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Movino investuje do vínnych technológií 1,5 milióna eur

Asi 1,5 milióna eur investuje v súčasnosti do obnovy technológie na spracovanie hrozna, skladovanie a fľašovanie vína najväčší stredoslovenský producent vína Movino Veľký Krtíš. Firma už v uplynulých rokoch investovala do rekonštrukcie a nákupu vinohradov, ako aj do stavby nových kancelárskych priestorov, predajne a degustačnej miestnosti asi 950.000 eur.

Ako pre TASR uviedol konateľ spoločnosti Ondrej Celleng, firma aktuálne obhospodaruje približne 210 hektárov vinohradov vo vinohradníckych obciach Nenince, Čebovce, Príbelce, Veľký Krtíš, Bušince, Olováry a Veľké Zlievce. "Naša spoločnosť má eminentný záujem o zveľadenie vinohradov. Len v priebehu vlaňajšieho roku sme vysadili asi 14 hektárov vinohradov s odrodami Tramín, Devín, Rulandské šedé, Sauvignon," priblížil.
V trende obnovy zastaraných a neefektívnych vinohradov budú pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. "Chceme vysádzať jednak svetové odrody a aj novovyšlachtené slovenské odrody ako Dunaj, Noria aj takzvané PIWI odrody, čo sú odrody odolné proti chorobám," vysvetlil. Cieľom je obhospodarovať 300 až 350 hektárov vlastných vinohradov so 100-% produkciou akostných vín.
Podľa Cellenga vlaňajší rok bol pre nepriaznivé poveternostné podmienky veľmi náročný na ochranu vinohradov. Napriek týmto skutočnostiam mali vo vlastných vinohradoch vyššiu úrodu o 15 %, ale aj vyššie náklady na ochranu. "Čo sa týka cukornatosti, bola priemerná, adekvátna podmienkam," podotkol.
Predaj vín od spoločnosti Movino každoročne stúpa. V tomto roku počítajú s nárastom o asi desať percent. "V posledných rokoch sa trochu zmenil trend a zvyšuje sa konzumácia bielych a ružových vín na úkor červených. Konzumenti pritom obľubujú ľahšie, sviežejšie vína. Pomer bielych, ružových a červených vín je u nás 55:15:30," priblížil.
Movino v súčasnosti zamestnáva 31 stálych pracovníkov a ďalších 30 až 50 sezónnych pracovníkov vo vinohradoch.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down