08.08.2014 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MPRV prijíma na ochranu agrotrhu SR pred ruským embargom 19 opatrení

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR prijíma sériu 19 opatrení na ochranu slovenského agropotravinárskeho trhu pred dôsledkami sankcií uvalených vo štvrtok (7. 8.) Ruskou federáciou na dovoz agrokomodít z Európskej únie. Oznámil to dnes v Bratislave na brífingu šéf MPRV Ľubomír Jahnátek (nominant Smer-SD).

"My nepredpokladáme, že hlavný problém bude pri embargu vo vývoze vzhľadom na to, že tento predstavuje nie až tak vysokú hodnotu, približne 31 až 32 miliónov eur ročne. To je možné realizovať na domácom trhu aj vzhľadom na to, že máme len 46-% potravinovú bezpečnosť. Bojíme sa však niečoho iného, a to pretlaku potravín, ktorý môže prísť z iných členských štátov EÚ na slovenský trh, a tak môže skomplikovať situáciu slovenským poľnohospodárom, prvovýrobcom a potravinárom. Môžu veľmi nebezpečne začať atakovať výkupné ceny v agrokomoditách," zdôvodnil prijatie opatrení.
Ak by bol atak na ceny podľa Jahnátka v prospech konečného spotrebiteľa, dalo by sa to akceptovať. "Myslíme si však, že na cenovú vojnu doplatia predovšetkým výrobcovia a v konečnom dôsledku zákazník nepocíti, že prišlo k nejakému cenovému ataku na slovenských producentov. Preto sme sa na MPRV rozhodli, že musíme prijať určité opatrenia, aby sme ochránili slovenský trh, slovenských prvovýrobcov, slovenských potravinárov," poznamenal.
Opatrenia sú rozdelené do dvoch základných skupín. Prvou skupinou sú podľa neho tie, ktoré budú pôsobiť na území SR, druhou sú opatrenia, ktoré bude MPRV presadzovať v rámci EÚ. "Dnešným dňom sme zriadili monitorovací výbor pre dôslednú kontrolu vývoja situácie na trhu z hľadiska zvýšených dovozov a pohybu cien potravín. Zároveň sme zriadili špeciálnu telefonickú a mailovú linku pre podnikateľov, pre nahlasovanie prípadných deformácií, respektíve nekalých praktík, ktoré sa určite objavia. Vyzývame zároveň podnikateľské subjekty na kvantifikáciu ekonomických dopadov a zasielanie podkladov k nim priamo monitorovaciemu výboru," povedal.
Telefónne číslo je 02-59266336 a email: sankcie@land.gov.sk.
"Chceme riešiť kompenzáciu pre spoločnosti, ktoré stratia exportné trhy, respektíve budú postihnuté sekundárnymi dôsledkami. Vyzývame poľnohospodárov a potravinárov na zachovanie existujúcich dodávateľsko-odberateľských vzťahov. Začíname so zvýšenou kontrolou potravín na každom stupni potravinového reťazca, pretože predpokladáme, že sa zvýši predaj rôznych menej kvalitných produktov. Zameriame sa na výrobu, spracovanie, ale hlavne na prepravu, skladovanie, distribúciu a predaj. Obzvlášť budeme sledovať ambulantné predaje a predaje v pohraničných oblastiach. Zvýšenú pozornosť zameriame aj na priekupníkov potravín a príležitostné nepotravinárske firmy, najmä na tie, ktoré sú určené na prebaľovanie a preznačovanie potravín," doplnil.
Na politickej úrovni EÚ bude MPRV podporovať urýchlené stretnutie ministrov poľnohospodárstva členských krajín s cieľom dohodnúť stratégiu a vzájomné postoje v rámci krízy. Odporúča prijať princíp vzájomnej tolerancie a spolupatričnosti medzi členskými krajinami v prípade akútnych porušení národných trhov. Vyhradzuje si právo zastaviť dovoz jednotlivých komodít z krajín EÚ v prípade ničivých ekonomických dopadov na národný trh.
"Požadujeme využitie existujúcich záchranných mechanizmov spoločnej organizácie trhov, ako je napríklad intervencia a podpora na súkromné skladovanie syrov a mliečnych výrobkov, či stiahnutie výrobkov z trhu a ich bezplatná distribúcia. Odporúčame zároveň vytváranie nových odbytových ciest mimo EÚ, pričom navrhujeme obnovenie vývozných náhrad do tretích krajín. Odporúčame tiež uplatnenie aj ďalších podporných mechanizmov pre exporty do tretích krajín," dodal minister.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down