13.04.2018 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MPRV: R. Sulík navrhuje riešenia, ktoré sú v rozpore s legislatívou EÚ

Predseda opozičnej strany SaS Richard Sulík navrhuje riešenia, ktoré sú v rozpore s legislatívou Európskej únie (EÚ). SaS si zároveň pletie kompetencie agrorezortu s kompetenciami polície, Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) a Generálnej prokuratúry (GP) SR. V reakcii na piatkovú tlačovú konferenciu SaS o problémoch s agrodotáciami to uviedlo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

"Europoslanec Richard Sulík navrhuje riešenia, ktoré sú v absolútnom rozpore s legislatívou EÚ, ba dokonca s dohodami EÚ a Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Europoslanec, ktorý skutočne vykonáva svoj mandát, to po toľkých rokoch v Bruseli musí vedieť," podotkol hovorca MPRV Vladimír Machalík.
SaS predstavila návrh zriadiť centrálny register žiadostí o nájom pôdy a tiež centrálny register žiadostí o priame platby v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). V ňom by mal byť uvedený právny titul k pôde, teda priložený list vlastníctva alebo nájomná zmluva a bez týchto dokladov by nebolo možné získať dotáciu. Strana tiež žiada prehodnotiť všetky zákony upravujúce vlastnícke práva k pozemkom vrátane zákona č. 504 o nájme poľnohospodárskych pozemkov, ktorý je podľa liberálov v rozpore s ústavou.
SaS podľa ministerstva preukázala neznalosť zákonov a pletie si kompetencie MPRV s kompetenciami polície, NKÚ a GP. Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák rovnako žiada Sulíka, aby si najskôr naštudoval danú problematiku a zdôraznil, že SNS má na svojich pozíciách odborníkov. "SaS dlhodobo ukazuje svoju neodbornosť v rôznych témach. Jedinou ich témou je kriminalizovať, útočiť a vymýšľať si kauzy," skonštatoval Bernaťák s tým, že predseda SaS závidí národniarom témy, ktoré sa mu nepodarilo presadiť, ako kvalita potravín, paušálne výdavky pre živnostníkov či zákon o veterinárnej starostlivosti.
Rezort podľa Machalíka vykonáva množstvo opatrení na stransparentnenie procesov, ale aj v rámci pozemkového práva. "SaS ako jediná strana za novelu zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov v minulom roku nehlasovala. Poukazuje, že jej skutočným záujmom nebude konkurencieschopnosť slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva. Nasvedčuje tomu aj predchádzajúce pôsobenie ich tímlíderky, ktorá pôsobila ako dlhoročná lobistka za nadnárodné potravinárske koncerny," poznamenal Machalík.
Strana SaS na tlačovej konferencii kritizovala prideľovanie neoprávnených agrodotácií, poukázala aj na znižovanie výmery pozemkov počas tvorby registra obnovenej evidencie pôdy a vyzvala tiež ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú (nominantka SNS) na zverejnenie kritérií výberu území, metodiku a formy úprav v projekte pozemkových úprav v hodnote 460 miliónov eur.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down