09.09.2019 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MPRV upozorňuje na nepravdivé informácie o výhradách EK k niektorým zákonom

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR upozorňuje na nepravdivé informácie, ktoré začali šíriť niektoré médiá o komunikácii s Európskou komisiou (EK) vo veci zákona o potravinách a zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. Informoval o tom hovorca MPRV SR Vladimír Machalík.

EK podľa neho začala prešetrovanie na základe sťažnosti zo začiatku júla Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) združujúcej zahraničné obchodné reťazce ako je Lidl, Kaufland, Tesco, Billa, Metro a ďalšie, ktoré predávajú na Slovensku prevažne zahraničné potraviny. Druhú sťažnosť podalo Slovenské združenie pre značkové výrobky (SZZV), ktorého členmi sú nadnárodné potravinárske koncerny ako Danone, Dr. Oetker, Coca Cola, Mondelez či Nestlé, z ktorých niektoré preukázateľne vyrábali, či vyrábajú pre slovenských spotrebiteľov potraviny dvojakej kvality.
Európska komisia podľa Machalíka Slovensku ešte len oznámila, že začne štandardný proces prešetrovania niektorých ustanovení zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami a zákona o potravinách. Ide predovšetkým o podiel domácich výrobkov v letákoch reťazcov, ktoré schválila Národná rada SR poslaneckým návrhom.
Machalík upozornil, že EK sa s predstaviteľmi dvoch organizácií, ktoré podali sťažnosti, stretla v počas augusta. Rokovania so zástupcami Slovenskej republiky sa zatiaľ neuskutočnili. Prešetrovanie podnetov je podľa hovorcu MPRV SR pritom štandardný krok, ktorý musí EK realizovať. Vzhľadom na zavádzajúce informácie od "nemenových zdrojov", ktoré sa objavili v niektorých médiách, agrorezort upozorňuje, že od EK nedostal žiadne informácie preukazujúce rozpor vyššie uvedených ustanovení s európskou legislatívou. Vyjadrenia niektorých médií, ktoré konštatovali opak, sú zavádzajúce a nepravdivé.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down