15.07.2019 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na chovateľskom dni vo Vychylovke bola aj súťaž v králičom hope

Slovenské národné plemená hospodárskych zvierat v prostredí pôvodnej slovenskej dediny si mohli pozrieť návštevníci v nedeľu v Skanzene Vychylovka - Nová Bystrica. Štvrtý ročník prezentačnej výstavy ponúkol i vystúpenia folklórnych skupín, ukážky remeselnej a ľudovoumeleckej tvorby, svätú omšu či súťaže.

"Cieľom organizátorov je propagovať slovenské plemená zvierat, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho a prírodného dedičstva Slovenska. Po stáročia dotvárali ráz našej krajiny. Za ich existenciou stojí dlhoročná práca chovateľov a šľachtiteľov. Zvieratá sú geneticky prispôsobené našim prírodným podmienkam a nenáročné na chov. Je preto dôležité ich zachovávať a ďalej rozširovať," uviedla Darina Hnidková z Kysuckého múzea v Čadci.
Prezentáciou našich národných plemien v prostredí pôvodnej dediny je podľa nej ešte zvýraznenejší ich význam ako geneticky, kultúrne a historicky dôležitého dedičstva.
"Chovu našich národných plemien sa venuje málo chovateľov. V niektorých prípadoch sa dá hovoriť až o ohrozených druhoch. Teší ma, že aj touto aktivitou sa nám za tých pár rokov podarilo rozprúdiť tému a motivovať organizácie, ktoré sa našim národným plemenám venujú, na ich väčšiu propagáciu. Aby sme väčšmi zvýraznili poslanie podujatia, pridávame do názvu podtitul Deň slovenských plemien," doplnil František Staňo z občianskeho združenia (OZ) Chováme doma.
Návštevníci videli v skanzene národné plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok, včely a slovenské plemená psov. Zvieratá vystavovali chovatelia, gazdovia a majitelia fariem z regiónu, ale aj vzdialených miest z celého Slovenska, a to za podpory chovateľských organizácií, v ktorých sa združujú.
Súčasťou sprievodného programu bolo aj celoštátne kolo vedomostnej súťaže mladých chovateľov, súťaž v králičom hope, ktoré organizuje Slovenský zväz chovateľov, ako i seminár na tému Zachovanie tradičného salašníctva ako kultúrneho a prírodného dedičstva horských regiónov. Na detských návštevníkov čakali tvorivé dielne, historický drevený kolotoč, vyskúšať si mohli i to, ako sa dojí krava na simulátore dojenia.
"Naším zámerom nie je organizovať veľkú výstavu. Chceme bežným ľuďom predstaviť naše národné plemená, zopár zvierat z každého druhu. Pokiaľ sa podarí, čo najviac plemien," dodal Staňo.
Podujatie organizuje občianske združenie OZ Chováme doma v spolupráci so Zväzom chovateľov oviec a kôz na Slovensku a Kysuckým múzeom v Čadci.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down