01.10.2014 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na farme pri Svidníku uhynuli na antrax dve kravy

Na súkromnej farme blízko Svidníka uhynuli dve kravy. Odborné vyšetrenia potvrdili, že zvieratá na severovýchode opäť zabíjala nebezpečná infekčná choroba. Bol u nich potvrdený antrax. Informovala o tom v dnešnom večernom spravodajstve TV Markíza.

Na farme teraz podľa televízie platia prísne veterinárne opatrenia a bola tam vyhlásená karanténa. Zvyšným 54 kravám už veterinári nasadili antibiotiká, zvieratám ešte podajú špeciálnu vakcínu zo Španielska. Štyria zamestnanci farmy a dvaja veterinárni lekári majú byť na antibiotikách 60 dní.
Farma súkromného chovateľa sa nachádza priamo nad mestom, veterinári preto upozorňujú ľudí, aby do tejto lokality radšej nevstupovali a ani tam nezbierali huby či iné lesné plody. Na farme počítajú, že ak nedôjde k ďalšiemu úhynu, o 21 dní nákazu vyhlásia za zaniknutú.
Baktérie zvieracieho antraxu podľa veterinárov s najväčšou pravdepodobnosťou vyplavila pôda. Televízia pripomína, že infekčné ochorenie zvierat sa prenáša aj na ľudí. "Ku klinickým príznakom ochorenia dochádza u človeka spravidla o jeden až päť dní po vniknutí baktérie do organizmu," vysvetlila televízia.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down