24.08.2015 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na mrazené mäso sa zníženie DPH nebude vzťahovať, tvrdí premiér

Zhruba 580 firiem sa prezentovalo na 42. medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstave Agrokomplex, ktorá sa dnes končí v Nitre. Vystavovatelia zabrali výstavnú plochu vyše 33.000 štvorcových metrov. Posledné štyri roky má veľtrh rastovú tendenciu a stúpa aj počet návštevníkov, skonštatoval riaditeľ š.p. Agrokomplex – Výstavníctvo Eduard Krcho. Súčasťou Agrokomplexu boli tematické výstavy a sprievodné podujatia pre laickú i odbornú verejnosť.

Premiér Robert Fico počas veľtrhu skonštatoval, že vláda je v konečnej fáze prípravy okruhu základných potravín, na ktoré sa bude vzťahovať 10-% sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH). Podľa jeho slov bude do základného okruhu produktov, na ktoré sa bude znížená sadzba DPH vzťahovať, spadať chlieb, všetky druhy mlieka, masla, čerstvého a chladeného mäsa a sladkovodné ryby. Premiér rezolútne vylúčil z tohto okruhu mrazené mäso. "Napriek rôznym tlakom nebudem podporovať zníženie DPH na mrazené mäso aj za cenu konfliktu s úniou. My musíme predovšetkým podporovať domácu produkciu, čerstvé mäso. Nech sa reťazce a ostatní obchodníci prispôsobia," odkázal premiér. Svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že ak má vláda podporovať ďalšie dovozy potravín na Slovensko, nemá význam pristupovať k radikálnemu opatreniu v oblasti dane z pridanej hodnoty.
Ďalšie opatrenia plánuje vláda v oblasti podpory mlieka, ktorého nákupná cena je v súčasnosti o 10 až 15 centov nižšia, ako sú výrobné náklady. "Súčasná podpora sa blíži k šiestim centom na kilogram mlieka, no zrejme je to málo. Budeme musieť prijať ďalšie významnejšie opatrenia, ako zabezpečiť odbyt mlieka. Nie je možné, aby bol liter mlieka lacnejší ako liter minerálky," skonštatoval Fico.
Riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Margita Štefániková upozornila, že podpora šesť centov sa netýka všetkých farmárov. "Štátna podpora z prvého piliera na kilogram mlieka vychádza pri priemernej úžitkovosti na 3,7 centa. Túto podporu dostane každý farmár. Druhou formou podpory prostredníctvom projektov môžu farmári získať ďalších 1,9 centa na kilogram mlieka. Túto podporu však nezískajú všetci farmári, podmienená je podaním projektu a splnením požiadaviek. Ak bude mať chovateľ šťastie a dokáže splniť požiadavky welfare, dostane spolu 5,6 centa na kilogram mlieka. Ak šťastie mať nebude, dostane len tých 3,7 centa," povedala.
Premiér Fico informoval počas veľtrhu aj o zámere zastaviť predaj slovenskej ornej pôdy do rúk zahraničných vlastníkov. "Vláda sa začína zaoberať ústavnou otázkou, ako zastaviť predaj slovenskej ornej pôdy do rúk zahraničných vlastníkov. V otázke predaja ornej pôdy neexistuje v Európskej únii ekonomická rovnosť. Keby mali naši ľudia rovnaké ekonomické možnosti a mohli si rovnako kupovať ornú pôdu v zahraničí, prosím, to je rovnosť. Ale kým neexistuje ekonomická rovnosť, kým sú iní občania únie zvýhodnení v porovnaní s našimi v kupovaní ornej pôdy na Slovensku, určite máme právo sa chrániť," skonštatoval premiér.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down