26.06.2018 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Ovenáliách padol nový slovenský rekord

V Roľníckych novinách na 5. strane sme uverejnili reportáž z jubilejného 10. ročníka celoslovenských ovčiarskych slávností - Ovenálie 2018. V téme pokračujeme, aby sme vám priniesli výsledky zo súťaže o prestížnu cenu Majster SYRÁR, do ktorej sa prihlásili chovatelia s vyše 70 vzorkami syrových produktov.

VÝCHODNÁ. A čím bol tohtoročný festival výnimočný? „Každý ročník je niečím výnimočný, tento aj tým, že na Majstrovstvá Slovenska v ťahaní syrovej nite sa prihlásilo rekordné množstvo súťažiacich a vytvoril sa rekord v dĺžke utiahnutej nite z jedného kilogramu vojky. Tento rekord dosiahla pani Janka Mäsiarová s dĺžkou syrovej nite 196,5 metra a je zapísaný v slovenskej knihe rekordov,“ uviedol Eduard Janíček, hlavný organizátor akcie a podpredseda Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku – družstvo.
Za víťazkou zo Zázrivej, ktorá za 10 minút a 18 sekúnd dokázala naťahať neuveriteľne dlhú syrovú niť sa umiestnila Janka Sedliaková (Zlatý vŕšok), Martina Matejková (NIKOS Korňa) a Janka a Mária Ligasové (Žofia Gloneková, Dolný Kubín).
Porovnať kvalitu svojich výrobkov mohli chovatelia v súťažiach o najlepšie syry. V kategórii Ovčí hrudkový syr zvíťazil SHR Jozef Zvara (tak ako aj vlani), za ktorým nasledovali PD Liptovské Revúce, Salaš Lipa Hriadeľ, PD Kľačianska Magura a Jozef Kondela. V kategórii Ovčí údený syr sa na 1. mieste umiestnil Salaš Záturčie, na ďalších miestach obstáli PD Kľačianska Magura, SPDP Lúžňan, SHR Oľga Apoleníková a Čierna Hora a. s.
Najlepšiu stopercentnú ovčiu bryndzu prihlásili do súťaže PD Važec, PD Liptovské Revúce, SHR Oľga Apoleníková z Pružiny, SPDP Lúžňan a Obert - Bertin Zúbek. S najchutnejšou žinčicou súťažili SPDP Lúžňan, Salaš Záturčie, PD Liptovské Revúce, Oľga Apoleníková a Čierna Hora a. s. V kategórii Ostatné syry bodovali Oľga Apoleníková, PD Východná, Jozef Zvara a PD Važec. Najlepšie kozie syry mala spoločnosť Syry Daniela..

Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 26.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down