25.10.2016 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na pamiatku sv. Huberta - patróna poľovníkov a jazdcov

Tohoročná Hubertova jazda sa konala v Košiciach 14. októbra za pekného jesenného počasia.

Pre jazdecký oddiel TJ Slávia UVLF (Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie) je neodmysliteľnou tradíciou a patrí medzi najkrajšie a najzábavnejšie konské akcie, kde sa stretávajú nielen členovia, ale aj milovníci koní, aby si spoločne uctili sviatok sv. Huberta. Jazdecký Hubertus je vo svojom pôvodnom význame poľovačka na koňoch, ktorá sa usporadúva na pamiatku sv. Huberta - patróna poľovníkov a jazdcov, ktorý žil v 8. storočí a bol belgickým biskupom. Hubertova jazda predstavuje symbolický hon na líšku, ktorou je najskúsenejší jazdec s pripevnenou líščou kožušinou alebo chvostom na ramene jazdeckého kabáta. Ostatní účastníci Hubertovej jazdy sa počas honu snažia dohnať jazdca a strhnúť mu líšku.
Slávnostné zahájenie Hubertovej jazdy si mohli Košičania vychutnať na Hlavnej ulici pred Štátnym divadlom. Po slávnostnom príhovore rektorky UVLF v Košiciach prof. MVDr. Jany Mojžišovej PhD., viceprimátorky MUDr. Renáty Lenártovej, riaditeľa jazdeckého areálu MVDr. Miroslava Martinčeka a plk. Mgr. Branislava Diďáka z prezídia PZ SR, odboru kynológie a hipológie, sa v podaní lesných rohov rozozneli fanfáry Halali. Po nastúpení a dekorovaní jazdcov sa 32 účastníkov košickej Hubertovej jazdy presunulo do areálu UVLF, kde sa zhromaždili pred krásnou sochou koňa ARDA. Master - vedúci jazdec prečítal regule - základné pravidlá Hubertovej jazdy, ktoré sa majú dodržiavať počas celého podujatia. Väčšina sa týka „vážnych“ previnení voči Mastrovi ako napríklad: „Pohŕdania Mastrom sa dopúšťa ten, kto ho bez povolenia predbehne, kto prv ako on na koňa nasadne alebo z koňa zosadne“.
Potom sa v priebehu asi troch hodín v košických lesoch preverila zdatnosť koní a jazdcov. Na plánovanej trase museli zdolať vopred pripravené prírodné prekážky. Na povel Mastra, ktorý zahajuje hon líšky, v plnom cvale víťaz strháva líščí chvost. Odmenou víťazovi nie je len trofej, ale aj úplná a neodvolateľná amnestia na všetky prehrešky, ktorých sa počas jazdy dopustil. Ostatní jazdci sú za prehrešky potrestaní na Poslednom súde, kde sa zatajené hriechy trestajú dvojnásobne a obhajoba je dovolená, ale zbytočná. Víťazom košickej Hubertovej jazdy sa tento rok stala domáca jazdkyňa Katarína Soľanková. Hubertova jazda symbolicky ukončila jazdeckú sezónu a po jej vyhodnotení sa vzdáva česť jazdcom a koňom, ktoré celý rok slúžia, reprezentujú a prinášajú radosť a potešenie človeku.
Ing. VALIKA LUKÁČOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down