27.06.2024 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na podporu potravinárov pripravuje agrorezort dve veľké schémy

Na podporu potravinárov pripravuje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR dve veľké schémy, a to marketingovú a investičnú.

Uviedol to v utorok (25. 6.) minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) v reakcii na brífing Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), na ktorom potravinári avizovali možné zvýšenie cien potravín pre zrušenie odvodovej úľavy od júla 2024.
        "My na ministerstve (pôdohospodárstva) robíme aktuálne dve veľké schémy, jednak marketingovú a jednak investičnú schému pomoci pre potravinárov. Pracujeme na tom, tento rok by sme ich chceli mať schválené. Potom bude potrebné na ne už len nájsť finančné prostriedky v štátnom rozpočte," priblížil agrominister.
        Upozornil, že vypracovanie a schválenie schémy trvá až rok, pretože ich musí posúdiť protimonopolný úrad a Európska komisia, aby schéma nebola považovaná za nepovolenú štátnu pomoc.
        Pripomenul, že v projektových výzvach v novom programovom období bude MPRV určite myslieť aj na potravinárov. "Budeme vypisovať výzvy, ktoré by mali pomôcť znižovať modernizačný dlh v potravinárstve," dodal Takáč.
        Predstavitelia SPPK na brífingu 25. júna uviedli, že bez podporných mechanizmov prijatých zo strany štátu v čo najkratšom čase slovenskí potravinári nebudú vedieť dlhodobo garantovať výrobu potravín bez zvyšovania výrobných nákladov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down