05.05.2022 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na trhu by sa mohol uvádzať do obehu produkt na hnojenie s označením CE

Od 16. júla 2022 by sa pri splnení podmienok ustanovených euronariadením mohol uvádzať do obehu na európskom trhu produkt na hnojenie s označením CE. Vyplýva to z novely zákona o hnojivách z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorú v stredu posunulo plénum parlamentu do druhého čítania. Novela má zabezpečiť implementáciu európskeho nariadenia.

 "Ďalším cieľom návrhu zákona je vykonanie úprav v nadväznosti na poznatky a potreby aplikačnej praxe. Z dôvodu klimatickej zmeny sa za ustanovených podmienok navrhuje predĺženie začiatku obdobia pre možnosť udelenia výnimky zo zakázaného obdobia pre aplikáciu dusíkatých hnojivých látok v zraniteľných oblastiach na ornej pôde," priblížil agrorezort.
      Navrhovanými úpravami vo vzťahu k produktom na hnojenie a výživu rastlín, ktoré obsahujú čistiarenské kaly, sa podľa MPRV sleduje zabezpečenie záujmu na ochrane zdravia ľudí, zvierat a životného prostredia pri využívaní tohto alternatívneho zdroja živín, a to vzhľadom na ich vplyv na poľnohospodársku pôdu, sekundárne na vodu a rastlinnú a živočíšnu produkciu.
      Ďalšie navrhované úpravy vychádzajúce z potrieb aplikačnej praxe zabezpečujú podľa ministerstva pôdohospodárstva jednoznačnosť pri výklade a aplikácii príslušných ustanovení zákona.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down