30.03.2018 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na trhu je pred Veľkou nocou dostatok vajec, nie všetky majú povôd v SR

Na slovenskom trhu je pred veľkonočnými sviatkami dostatok slepačích vajec, nie všetky však majú pôvod na Slovensku. Uviedol to pre TASR riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Daniel Molnár.

"Slovensko je v produkcii vajec naďalej sebestačné, sebestačnosť je na úrovni 105 %, teda ročne vyprodukujeme o 5 % vajec viac, ako dokážu naši spotrebitelia spotrebovať," priblížil.
Upozornil zároveň, že podľa prieskumu trhu uskutočneného v decembri 2017 bolo na pultoch obchodných reťazcov 66 % slovenských vajec. "Ostatné pochádzali zo zahraničia. Aj v súčasnej dobe sa na pultoch reťazcov nachádza veľa vajec, ktoré nie sú slovenské, aj keď obal je slovenský," poznamenal.
Podľa Molnára je potrebné pripomenúť, že mnohé vajcia sú zabalené v slovenských baliarňach, ale na vajciach môže byť pečiatka, kde nie sú písmená SK. Znamená to, že tieto vajcia nepochádzajú zo Slovenska. "Je rozdiel medzi baliarňou vajec a výrobcom vajec," zdôraznil.
"Na jednej strane sú výrobcovia vajec, ktorí majú svoje baliarne, ale na druhej strane sú tu aj baliarne, ktoré nemajú produkciu vajec a vajcia nakupujú kdekoľvek v Európe. Preto je dôležité, aby spotrebiteľ pozeral pečiatku na vajíčku a hľadal na nej kód SK, ktorý označuje slovenské vajcia. Slovenské vajcia sú bez akýchkoľvek afér, zdravé, bezpečné, pod kontrolou slovenských veterinárov, bez obsahu zakázaných látok," vysvetlil.
Odbytové ceny vajec, za ktoré ich predávajú tento rok výrobcovia do obchodných reťazcov, sú podľa Molnára na približne rovnakej úrovni ako pred Veľkou nocou v minulom roku. "Oproti poslednému štvrťroku 2017 ceny vajec však výrazne poklesli," dodal riaditeľ ÚHS.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down