22.11.2013 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na túto ročnú dobu je mimoriadne teplo

Tohtoročný november charakterizujú mimoriadne vysoké teploty na toto ročné obdobie. Podľa informácií Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), počas doterajšieho priebehu novembra vystúpila každý deň teplota vzduchu aspoň na niektorom mieste Slovenska nad 10 stupňov Celzia.

Ako SHMÚ uviedol na svojej stránke, rekordné hodnoty niektorých charakteristík teploty vzduchu boli zaznamenané predovšetkým v určitých regiónoch východného Slovenska. Napríklad maximálna denná teplota zaznamenala rekordy v stredu (20. 11.) v Michalovciach, kde bolo nameraných 14 stupňov Celzia, vo štvrtok (21. 11.) boli prekonané rekordy v Gánovciach pri Poprade (11,1 stupňa Celzia) a tiež v Medzilaborciach (13,5 stupňa Celzia).
Z pohľadu priemernej dennej teploty boli namerané nové maximá v Orechovej, na krajnom východe Slovenska, kde v stredu dosiahla priemerná teplota 12,7 stupňa Celzia, a tiež v Košiciach (8,8 stupňa Celzia). Vo štvrtok táto charakteristika teploty vzduchu zaznamenala rekordné hodnoty v Bardejove, Trebišove, Michalovciach a v Somotore - Novej Vieske, kde priemerná denná teplota dosiahla 9,7 stupňa Celzia.
Ako uvádzajú klimatológovia SHMÚ, Slovensko sa v týchto dňoch nachádza na prednom okraji rozsiahlej oblasti nízkeho tlaku vzduchu, pričom k nám prúdi teplejší a vlhkejší vzduch od juhu. Toto podmienilo v stredu a vo štvrtok aj výdatné dažde na juhozápadnom Slovensku a v južnej polovici stredného Slovenska. Pri oblačnom a daždivom počasí bola vysoká aj minimálna denná teplota vzduchu, ktorá v stredu a vo štvrtok prekonala rekordy v Prievidzi, Medzilaborciach. Somotore-Novej Vieske, Trebišove i Michalovciach. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down