29.04.2024 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na úspech odchovu jahniat sa myslí skôr

Narodenie mláďaťa je síce zlomovým okamihom jeho života, avšak možné problémy jeho odchovu majú svoje korene už v dobe prenatálneho vývoja. K najvýznamnejším faktorom, ktoré môžu obdobie okolo pôrodu a odchov skomplikovať, je výživa matiek v záverečnej fáze gravidity. Ale pôrodom to nekončí, práve naopak.

Ovce v Českej republike nepatria k najpočetnejšej skupine hospodárskych zvierat. Podľa Situačnej a výhľadovej správy Ovce a kozy, dochádza v ČR od roku 2015 k poklesu početných stavov týchto malých prežúvavcov, ktorých je v súčasnosti cca 174-tisíc kusov. Nie je to veľa v porovnaní napríklad so Španielskom, kde sú stavy oviec na úrovni 15 miliónov kusov. Pravda, rozlohou je Španielsko o niečo väčšie než Česko. Na druhej strane, aj vo veľkostne porovnateľnom Írsku sa chová takmer 4 milióny oviec, kde pôsobí organizácia Teagasc, ktorá sa intenzívne venuje výskumu v rôznych oblastiach poľnohospodárstva, chovu oviec nevynímajúc.

Kľúčový faktor – výživa

Nielen Eamonn Dempsey, poradca z Teagasc, poukázal na to, že výživa je kľúčovou podmienkou pre odchov vitálnych a zdravých jahniat, ktorej vplyv sa začína už pred ich narodením. Ak bahnice v dobe gravidity trpia podvýživou, privádzajú na svet menšie a slabšie jahňatá, tvoria menej mledziva i mlieka s horšou kvalitou.
Podľa vedca Franka Campiona sa už neraz podarilo preukázať, že výživa matiek v posledných 6 - 8 týždňoch pred pôrodom pôsobí nielen na pôrodnú hmotnosť jahniat a ich vitalitu, ale tiež na mobilizáciu telesných rezerv matiek, produkciu mledziva a mlieka. To má vplyv na prežiteľnosť mláďat a ich úžitkovosť. A teda i na efektivitu chovu.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down