Na veľtrhu Agrokomplex sa zúčastňuje viac ako 450 vystavovateľov z ôsmich krajín

Na 48. ročníku medzinárodného poľnohospodárskeho a potravinárskeho veľtrhu Agrokomplex, ktorý dnes otvorili v Nitre, sa prezentuje viac ako 450 vystavovateľov a predajcov z ôsmich krajín.

Tohtoročná výstava má podľa organizátorov podtitul „Späť ku koreňom“ a predstaví poľnohospodársku techniku, potraviny a farmárske produkty, rastliny, hospodárske zvieratá a najnovšie technológie, ktoré zaraďujú poľnohospodárstvo a potravinársku výrobu medzi vysoko sofistikované odvetvia. V rámci Agrokomplexu sa koná Národná výstava hospodárskych zvierat, na ktorej jednotlivé chovateľské zväzy prezentujú šampiónov vo svojich kategóriách.
Premiér Ľudovít Ódor pri otvorení výstavy povedal, že farmári v súčasnosti čelia niekoľkým vážnym výzvam. „Rozhodne medzi nich patrí zmena klímy, čo ovplyvňuje úrodu a celú krajinu a v budúcnosti sa budeme musieť zamyslieť nad tým, ako túto situáciu vyriešiť, možno pomocou nejakého rizikového fondu. Mali by sme hovoriť aj o význame poľnohospodárstva, najmä pokiaľ ide o pôdu a vodu, ktoré sú strategickými komoditami,“ konštatoval Ľudovít Ódor.
Ďalšiu veľkú výzvu vidí premiér v modernizácii slovenského poľnohospodárstva. „Veľmi dôležitá je produktivita. Technologické trendy nedokážeme zastaviť; musíme im ‚skočiť na palubu‘ a využiť ich v prospech poľnohospodárstva,“ povedal premiér.
„V súčasnosti máme obrovský investičný dlh v potravinárskom priemysle. Inovácie sú jednoznačne niečo, čo musíme uplatňovať, bez ohľadu na to, či ide o chov zvierat, obrábanie pôdy alebo výrobu a spracovanie potravín,“ uviedol dočasný minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš.
Premiér okrem iných výziev spomenul prilákanie mladých ľudí do poľnohospodárskej výroby. „Aby si uvedomili, že dnešné poľnohospodárstvo je úplne iné ako pred desiatkami rokov. Je moderné a zohráva významnú úlohu v tom, ako vyzerá náš vidiecky život,“ dodal Ľudovít Ódor.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down