18.12.2017 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na východe Slovenska hlásia výskyt Aujeszkého choroby

Na severovýchode Slovenska zaznamenali v posledných dňoch výskyt tzv. Aujeszkého choroby. Ide o vírusové infekčné ochorenie zvierat, ktoré na človeka nie je prenosné.

„Aujeszkého chorobu alebo inak pseudobesnotu spôsobuje herpes vírus (SHV-1). Jeho prirodzeným hostiteľom a rezervoárom je sviňovitá, teda aj diviačia zver,“ informoval riaditeľ Krajskej veterinárnej a potravinovej správy v Banskej Bystrici Rudolf Janto. Nakazené zviera vylučuje vírus len v určitom životnom období, zvyčajne pri oslabení imunity. Vtedy môže nakaziť okrem vlastného druhu aj iné, napr. psovité či mačkovité zvieratá.
V tejto súvislosti potvrdil dva úhyny psov sninský veterinárny lekár Vladislav Juško. „Psy boli použité buď na poľovačke alebo boli kŕmené surovým diviačím mäsom,“ spomenul s tým, že zviera hynie za nervových príznakov. Prvým klinickým prejavom je nápadne časté olizovanie, čo prechádza do pocitu svrbenia, ktorého intenzita sa stupňuje. Lokalizuje sa zvyčajne na hlavu a okolie papule. „Dochádza akoby k sebapoškodzovaniu,“ zdôraznil. Podľa veterinára sa v tejto oblasti Slovenska ochorenie dlhodobo neprejavilo. „Je obdobie párenia a dochádza k migrácii, tak to môže byť jedna z možností, prečo sa to ochorenie vyskytlo aj u nás,“ podotkol.
Patogenita vírusu pri domácich ošípaných závisí od veku zvieraťa. U dospelých má ochorenie zväčša mierny priebeh, často bez zjavných klinických príznakov a nikdy nie je pre ne smrteľné, s výnimkou najmladších jedincov.
„Domnievame sa, že u diviakov by mal byť priebeh ochorenia podobný,“ spomenul Rudolf Janto. Kým u domácich ošípaných dochádza k vylučovaniu vírusu v priebehu celého roka, u diviačej zveri len v mesiacoch október až február, najčastejšie v decembri.
K infekcii psov preto môže dôjsť v období spoločných poľovačiek. Na trhu momentálne nie je žiadna vakcína proti ochoreniu vhodná pre mäsožravcov, jedinou možnosťou je minimalizovať situácie, počas ktorých môže dôjsť k infikovaniu psa a následnému úhynu. Je preto nutné zabrániť ich kontaktu s ulovenými diviakmi.
„Ročne zaznamenávame u ulovených diviakov 10 až 15 virologicky pozitívnych jedincov,“ poznamenal Rudolf Janto s tým, že ich evidujú na celom území krajiny. „Toto ochorenie sa vyskytuje na Slovensku už historicky. Do popredia sa dostalo s rastúcou populáciou diviačej zveri a oveľa častejším kontaktom poľovníckych psov s touto zverou, a teda aj častejším výskytom úhynov psov na toto ochorenie,“ uzavrel.
(tasr)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down