Na Zemplíne končia so žatvou, úroda bude pre krupobitie nižšia

Na Zemplíne pomaly končia so žatvou, úroda bude pre silné krupobitie nižšia. Ako TASR informoval Zdeněk Janičkovič z Roľníckeho družstva vo Voli v Michalovskom okrese, za 21 rokov svojho pôsobenia si taký ľadovec nepamätá.

Podľa jeho slov im poškodil spolu viac ako 120 hektárov pšenice, kukurice, sóje, ale aj ovsa, výnosy z nich budú teda nižšie. „Výpadok na tržbách počítame okolo 150.000 až 200.000 eur,“ vyčíslil.
Problém s nižšou úrodou budú riešiť pozastavením naplánovaných investícií. Repku vymlátili bez škôd. „Vyšla na približne 3,6 tony na hektár. Úroda bola teda podobná ako vlani,“ doplnil Janičkovič.
Podnik obhospodaruje pozemky v chotároch Strážskeho, Pustého Čemerného, Vole a Nacinej Vsi. Na výmere niečo vyše 1300 ha pestujú pšenicu, repku, kukuricu na siláž a na zrno, ďatelinu, ovos a sóju. So žatvou v tomto roku začali približne o desať dní neskôr.
Okrem pestovania sa venujú aj chovu dobytka. Zo 450 kusov je 200 dojníc. „Aby sme zabezpečili dostatok krmiva pre dobytok, musíme v tomto roku obetovať nejakú časť kukurice na zrno,“ priblížil Janičkovič.
Ako ďalej uviedol, z celkovej výmery poisťujú približne 700 ha. „Repku proti ľadovcu a pšenicu proti požiaru,“ doplnil. Podobnú situáciu, aká bola v tomto roku, zatiaľ na poliach, ktoré obhospodarujú, nezažil. „Keď sa niečo stalo, tak to bolo lokálne a to nebol veľký problém,“ vysvetlil Janičkovič s tým, že do budúcnosti budú zvažovať ďalšie poistenie. Na ich výmery je však veľmi vysoké.

(tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *