01.10.2015 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Naďalej sa budeme usilovať o zníženie DPH aj na ovocie a zeleninu

KDH sa bude aj naďalej usilovať o doplnenie zdravých potravín do zoznamu tovarov so zníženou daňou z pridanej hodnoty (DPH). Na dnešnej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR to vyhlásil podpredseda kresťanských demokratov Pavol Zajac.

"Budeme aj v budúcnosti požadovať, aby bol zoznam potravín doplnený o základné zdravé potraviny – ovocie a zeleninu," zdôraznil Zajac. Zároveň doplnil, že poslanci za KDH pri dnešnom hlasovaní podporili novelu zákona o DPH. Práve tá prináša od januára budúceho roku zníženie DPH zo súčasných 20 % na 10 % pre vybrané potraviny.
Zajac však opätovne zdôraznil, že spôsob, akým bol zoznam potravín s nižšou DPH predložený v pléne, bol nešťastný. "Sme presvedčení, že o takejto závažnej veci by mala byť širšia diskusia," konštatoval. Pozmeňujúci návrh so zoznamom potravín totiž predložil v parlamente v závere rozpravy spravodajca zákona Ladislav Kamenický (Smer-SD). Poslanci sa tak už nemohli prihlásiť do diskusie, reakcie im umožňovali len dvojminútové faktické poznámky. Aj preto KDH navrhovalo prerušenie diskusie a zasadnutie výborov k tomuto pozmeňujúcemu návrhu.
Nespokojní s priebehom rozpravy k tomuto bodu programu boli aj nezaradení poslanci Martin Chren a Juraj Miškov. "Namiesto reálnej debaty o tom, že DPH na potraviny je na Slovensku najvyššia spomedzi okolitých krajín, sa parlamentná diskusia zvrhla na vzájomné obviňovanie sa, kto, kedy a o koľko v minulosti zvýšil dane," opísal Chren. Vládny návrh zníženia DPH na vybrané potraviny pritom ľudia podľa neho ledva pocítia. Reálny dosah by malo zníženie dane na všetky potraviny.
Strana SaS doplnila, že je tragikomické, ako sa Smer-SD pokúša nachytať voličov na zníženie sadzby DPH na takzvané základné potraviny. "Tento politický marketing je ako hodenie tabuľky čokolády medzi vyhladované deti," reagovala strana v dnešnom stanovisku. "My vo svojom programe podporujeme plošné zníženie sadzby DPH na 19 % a návrat k rovnej dani z príjmu, ktorá po odbúraní rôznych daňových a odvodových deformácií je udržateľná na úrovni 15 percent," dodal poslanec za SaS Eugen Jurzyca.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down