Už tretí týždeň trvá na Slovensku tohtoročná žatva. Jej výsledky sa zatiaľ ukazujú byť veľmi nádejné, ale kým nebude pozberaných aspoň 50 percent z celkovej úrody základných obilnín v krajinách Európskej únie, dovtedy si bude treba počkať, aké odbytové ceny obilia vygeneruje tohtoročná žatva.
BRATISLAVA. Aj to je jedno z konštatovaní, čo odzneli na tlačovej besede, na ktorej v utorok novinárov v Bratislave informovali Jozef Rebro a Marian Uhrík. Obaja sú predstaviteľmi Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností (ZVKSOS).
Z ich vyjadrení vyplynulo, že tohtoročná žatva môže byť čo do množstva pozberaného obilia druhá najlepšia v histórii, a pokiaľ ide o pšenicu, v tom môže byť vôbec najlepšia za ostatnú "päťročnicu".
Môžu sa to nielen sľubne sa ukazujúce úrody, ale aj skutočnosť, že v porovnaní s predchádzajúcim obdobím poľnohospodári v tomto pestovateľskom ročníku osiali väčšiu výmeru práve pšenicou, kým, naopak, po minuloročnom cenovom sklamaní poklesli výmery osiate jačmeňom.
Netreba vari pripomínať, že ceny obilnín sa netvoria na malom slovenskom trhu, ale ovplyvňujú ich úrody a cenová politika vo veľkých európskych krajinách, trebárs aj vo Francúzsku. Teda v krajine, ktorá - ako na spomenutej tlačovej besede konštatoval Jozef Rebro, predseda Revíznej komisie ZVKSOS, "je jedným z nosných exportérov obilnín v rámci celej Európy".
A práve vo Francúzsku sa v dôsledku daždivého počasia kvalita tohtoročnej pšenice javí byť nižšia ako vlani. Dá sa teda predpokladať, že na trh sa tak nedostane isté množstvo kvalitnej potravinárskej pšenice, čo môže byť výhoda pre tých "mimofrancúzskych" pestovateľov, ktorí tohto roku dorobia pšenicu vo vynikajúcej potravinárskej kvalite.
Ide však len o jeden z mnohých signálov, ktoré môžu vplývať na tohtoročné ceny obilnín. Podľa vyjadrenia J. Rebra sú v Európe "z pohľadu kvality obilnín zatiaľ rozporuplné analýzy".
(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)