23.04.2014 | 05:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nadobúdateľ pozemku bude musieť byť usídlený v SR aspoň 10 rokov

Nadobúdateľ slovenskej poľnohospodárskej pôdy bude musieť mať v SR pobyt alebo sídlo aspoň 10 rokov. Uviedol to dnes po rokovaní vlády šéf Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ľubomír Jahnátek (nominant Smer-SD) k vládnemu návrhu zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, ktorý by sa mal schvaľovať v parlamente v skrátenom legislatívnom konaní a mal by byť účinný od 1. júna 2014.

"Vláda do zákona ešte pridala, že nadobúdateľ - fyzická osoba, musí mať právoplatný pobyt na území SR minimálne 10 rokov. Právnická osoba musí mať registráciu na území SR minimálne 10 rokov," spresnil.
Vládny návrh zákona má podľa MPRV SR za cieľ vytvoriť také právne prostredie, ktoré umožní, aby poľnohospodárske pozemky, ktoré majú naďalej slúžiť svojmu účelu, nadobúdali zásadne osoby, ktoré vykonávajú poľnohospodársku výrobu ako podnikanie najmenej 3 roky v obci, v ktorej sa poľnohospodársky pozemok nachádza, v obci susediacej s obcou, alebo, ak takáto osoba neprejaví záujem o kúpu poľnohospodárskeho pozemku a ani ho nekúpi, oprávnenou je aj osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu ako podnikanie najmenej 3 roky bez ohľadu na miesto podnikania.
Štát podľa Jahnátka nepredpokladá, že by v zmysle navrhovaného zákona skupoval poľnohospodársku pôdu na Slovensku. "Má stále k dispozícii približne 150.000 hektárov pôdy," zdôraznil.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down