23.11.2017 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Najaktívnejšou školou projektu Hovorme o jedle je ZŠ z Gelnice

Najaktívnejšou základnou školou (ZŠ) v rámci 5. ročníka projektu Hovorme o jedle, ktorá sa zapojila do najväčšieho počtu vyhlásených denných tém a za zaslané súťažné príspevky získala najvyššie hodnotenie komisie, je ZŠ na Hlavnej ulici v Gelnici v Košickom kraji.

Víťazov projektu vyhlásila v stredu v Bratislave Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) v spolupráci s neziskovou organizáciou Centrum rozvoja znalostí o potravinách. Do aktuálneho ročníka sa zapojilo 474 základných škôl. Mená víťazov súťažných aktivít sú zverejnené na webovej stránke Centra rozvoja znalostí o potravinách, v sekcii O potravinách.
Organizátori pripravili pre školy od 16. do 20. októbra tohto roka tri aktivity: súťažno-vzdelávaciu aktivitu Hovorme o jedle (zapojilo sa 306 ZŠ), literárnu súťaž Prečo potraviny nepatria do koša (zapojilo sa 201 ZŠ) a výtvarnú súťaž Chutné maľovanie (zapojilo sa 406 ZŠ).
Z pohľadu SPPK je diskusia práve na tieto témy dôležitá. "Dlhodobo totiž upozorňujeme, že práve oblasti vzdelávania o potravinách a výžive, základe našej existencie, nie je venovaný dostatočný priestor v rámci školských učebných osnov," upozornila hovorkyňa komory Jana Holéciová.
"Päť rokov vzdelávania v základných školách o potravinách, správnych stravovacích návykoch je veľa vzhľadom na to, aké množstvo práce a námahy stojí v pozadí tohto projektu. Stále však málo vzhľadom na to, že sme v minulosti veľmi podcenili práve mladú generáciu našich spotrebiteľov a len málo sme im vštepovali do vzdelania, prečo sú doma vyrobené potraviny tou najlepšou voľbou pre ich zdravie, rozvoj vidieka a ekonomiku krajiny," priblížil predseda SPPK Semančík.
Tento ročník týždňa Hovorme o jedle je pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Odbornú garanciu prevzali Úrad verejného zdravotníctva SR, Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum – Výskumný ústav potravinársky a Štátna veterinárna a potravinová správa SR.
Počas piatich rokov existencie projektu sa do jednotlivých aktivít týždňa Hovorme o jedle zapojilo celkovo 1760 ZŠ, vrátane špeciálnych základných škôl.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down