24.10.2016 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Najkrajším jablkom Slovenska je Heliodor Šuranca Ivana Hlavatého

Jablko odrody Heliodor Šuranca Ivana Hlavatého je najkrajším jablkom roku 2016. Rozhodla o tom odborná porota v rámci celoslovenskej súťaže, ktorú dnes vyhodnotili počas otvorenia 7. ročníka výstavy ovocia, potrieb pre záhradkárov a farmárskych produktov Jahrada 2016 na trenčianskom výstavisku Expo Center (21. – 22. 10.).

Ivan Hlavatý si po ročnej prestávke zopakoval víťazstvo v prestížnej súťaži, v tomto roku bolo podľa neho ťažšie získať prvenstvo. „Počasie nám narobilo problémy a hlavne tie jarné mrazy dosť zdecimovali úrodu. Možno je to ešte cennejšie aj pre mňa, že v takých ťažkých podmienkach sa také pekné jablko podarilo. Treba to však brať s pokorou, lebo prvých desať jabĺk bolo takých pekných, že mohli byť prvé. Je to aj otázka vkusu a trochu šťastia,“ uviedol Hlavatý.
Odroda Heliodor podľa neho v preklade znamená zlaté slnko. Je to žlté jablko, ktoré je rezistentné voči chorobám. „Tento rok bol zlý aj z hľadiska chorôb, chrastavitosti. Tieto rezistentné jablká to chvalabohu ustáli bez nejakých následkov. Jablko je českou odrodou, je krížencom odrôd Golden delicious a Topaz. Farbu získalo z deliciousu, je to pekné jablko a chuťovo je lepší priemer,“ povedal amatérsky pestovateľ, ktorý pracuje ako gynekológ. Vo svojom sade pestuje asi 35 odrôd jabĺk a 15 odrôd hrušiek.
Siedmy ročník výstavy Jahrada 2016 dnes dopoludnia slávnostne otvorili aj za prítomnosti ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej a podpredsedu vlády Petra Pellegriniho. Spoločne s výstavou Jahrada je dnes a v sobotu (22. 10.) trenčianske výstavisko aj dejiskom výstavy pre seniorov Senior Expo a výstavy zameranej na zdravý a harmonický štýl života Zdravie & Harmónia.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down