21.07.2023 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Najlepší strihači budú „vyzliekať ovce“

V sobotu 29. júla sa na Farme pod Vtáčnikom uskutoční už 18. ročník Medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky v strihaní oviec.

Súťaž organizuje Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku – družstvo (ZCHOK) a Občianske združenie pri ZCHOK v spolupráci s Farmou pod Vtáčnikom. Súťažiť sa bude v areáli farmy pri obci Kamenec pod Vtáčnikom, v okrese Prievidza. Farma pod vtáčnikom je malá rodina farma, na ktorej sa venujú chovu oviec a kráv a vyrábajú nepasterizované čerstvé syry, zrejúce syry, mlieka a jogurty.
Hodnotenie strihačov bude prebiehať podľa medzinárodných pravidiel. Počas strihania si rozhodcovia všímajú každý ťah strojčekom a súťažiaci dostávajú mínusové body, keď robia podstrižky, keď prechádzajú strojčekom po tom istom mieste dvakrát. Takisto sa hodnotí čas, kvalita strihania na pracovnom mieste. Po ostrihaní rozhodcovia vyhodnocujú aj kvalitu ostrihania oviec (poranenie oviec, neostrihané ostrovčeky...). Práve kvalita obyčajne rozhoduje o konečnom umiestnení súťažiaceho. Aj tento rok sa súťažiaci pokúsia o prekonanie slovenského rekordu v rýchlosti ostrihania jednej ovce. Držiteľom je Marek Marko s časom 58 sekúnd. Súťažiť bude aj účastník Majstrovstiev sveta na Novom Zélande - Marek Marko.
Počas celého dňa budú prebiehať aj sprievodné podujatia - súťaž v jedení bryndzových halušiek a pití žinčice, súťaž pre deti o najšikovnejšieho malého farmára. Atmosféru budú spríjemňovať gurmánske špeciality - chutný jahňací a divinový guláš, bryndzové halušky, grilovaný syr, štrúdľa i vynikajúce syry. Deti majú vstup zdarma, dospelí zaplatia 3 eurá.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down