18.07.2022 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Najlepší strihači budú „vyzliekať ovce“

V sobotu 30. júla sa v Liptovskej Lúžnej uskutoční 13. ročník Medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky v strihaní oviec.

Súťaž organizuje Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku – družstvo (ZCHOK) a Občianske združenie pri ZCHOK v spolupráci so Svojpomocným podielnickým družstvom poľnohospodárov (SPDP) „Lúžňan“ v Liptovskej Lúžnej. Súťažiť sa bude v areáli pri mliekarni.  

Hodnotenie bude prebiehať podľa medzinárodných pravidiel. Počas strihania si rozhodcovia všímajú každý ťah strojčekom a súťažiaci dostávajú mínusové body, keď robia podstrižky, keď prechádzajú strojčekom po tom istom mieste dvakrát. Takisto sa hodnotí čas, kvalita strihania na pracovnom mieste. Po ostrihaní rozhodcovia vyhodnocujú aj kvalitu ostrihania oviec (poranenie oviec, neostrihané ostrovčeky a podobne). Práve kvalita obyčajne rozhoduje o konečnom umiestnení súťažiaceho. Aj tento rok sa súťažiaci pokúsia o prekonanie slovenského rekordu v rýchlosti ostrihania jednej ovce. Držiteľom je Marek Marko s časom 58 sekúnd, ktorý je aj účastník posledných majstrovstiev sveta na Novom Zélande-Marek Marko.
Cez prestávky budú prebiehať aj sprievodné podujatia - súťaž v pití žinčice a súťaž v jedení bryndze. Atmosféru bude spríjemňovať chutný ovčí guláš, bryndzové halušky a rôzne druhy občerstvenia. 
(zchok)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down