08.01.2015 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Najrizikovejšie budú tento rok tie komodity, ktoré boli rizikové už vlani

Najrizikovejšie budú v roku 2015 pravdepodobne tie agrokomodity, ktoré boli rizikové už vlani. Uviedol to pre TASR predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík.

"V rastlinnej výrobe možno očakávať dozvuky aktuálnych cenových prepadov, hoci najmä v prípade obilnín by malo dôjsť k miernemu cenovému nárastu," priblížil.
Ten však podľa neho zrejme nebude dramatický a pokiaľ nenastanú mimoriadne okolnosti, posuny pravdepodobne nebudú veľké. "Horšie je, že stále klesajú nákupné ceny jatočných ošípaných, a to nielen u nás, ale predovšetkým vo veľkých produkčných krajinách, ktoré sú určujúce pre cenotvorbu v Európe," doplnil.
Pod tlakom je podľa Semančíka už aj mlieko, hoci doteraz vykazované celoštátne priemerné ceny neklesli pod hranicu 30 eurocentov za kilogram. "Analytici predpokladajú, že v novom roku k tomu už dôjde, pričom je otázne, aký veľký bude tento pokles." Najväčšia a možno aj najrýchlejšia zmena nastane v 2. štvrťroku 2015 po zrušení doteraz uplatňovaného systému produkčných kvót mlieka. "Správy zo sveta nie sú pre poľnohospodárov priaznivé, pretože napríklad len Nový Zéland medziročne zvýšil dodávky o 4,7 % a podobne si počínajú aj viaceré ďalšie krajiny. Na trhu teda vládne tvrdá konkurencia, čo zvyčajne vedie k oslabovaniu cien," dodal predseda SPPK.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down