Najškodlivejšia puklica: Puklica slivková

Puklica slivková (Parthenolecanium corni, syn. Eulecanium corni) patrí k najrozšírenejším, najviac zastúpeným a taktiež k najškodlivejším pukliciam, ktoré sa u nás vyskytujú.

Tento druh sa vyznačuje tvorbou vypuklých, pologuľovitých útvarov, ktoré majú rôznu farbu a dajú sa ľahko zoškrabať. Listy, ktoré sú polepené medovicou, následne pokrývajú saprofytické huby z rodu Capnodium, ktoré vytvárajú na listoch, pri premnožení škodcu aj na plodoch, čierny povlak. Hostiteľskými rastlinami tohto polyfágneho škodcu sú rôzne druhy ovocných, okrasných, ale i lesných listnatých stromov a krov. Z ovocných drevín škodí prevažne na slivkách, napáda však aj broskyňu obyčajnú, vinič hroznorodý, egreš obyčajný, ríbezle, ba dokonca i liesku obyčajnú. Na listnatých drevinách ju môžeme pozorovať hlavne na dube, agáte bielom, jasene a hlohu obyčajnom.
Dospelá samička má pologuľovitý tvar a červenohnedú farbu. Povrch jej tela pokrýva sivastá vrstva voskových vlákien. Samček je typický červenkastou až hnedastou farbou a hustými chĺpkami na hlave. Samičky majú podstatne jednoduchší vývoj, postupne strácajú schopnosť pohybu a tak ostávajú natrvalo prisadnuté na konáriky. Obe pohlavia dospievajú v našich podmienkach od polovice mája až do prvej polovice júna, neskôr oplodnené, ale i neoplodnené samičky kladú pod seba biele, drobné, voskom poprášené vajíčka (približne tisíc kusov) a následne odumierajú. Puklica slivková v priebehu roka vytvára iba jednu generáciu.
Na stromoch sliviek, kde škodca spôsobuje najväčšie škody, dochádza pri silnejšom napadnutí k uschnutiu vetvičiek a postupnému chradnutiu dreviny. Zoslabnuté dreviny často lákajú lykožrúty a ak nie sú ošetrované, môže dôjsť už po 3 – 4 rokoch k úhynu. Slabšie napadnuté stromy trpia, majú zníženú úrodu, ovocie je scvrknuté, neprirodzených tvarov, pokryté čerňami a často nedozrieva. Listy sú zvyčajne polepené medovicou, ktorú puklica v hojnosti vylučuje.
Puklica slivková prednostne napáda už choré alebo zoslabnuté stromy, ktoré rastú na nevhodných stanovištiach, alebo tiež stromy postihnuté silnými mrazmi či opakovaným holožerom. Dôležitou preventívnou ochranou je správna výživa stromov a udržanie ich dobrého zdravotného stavu. Napadnuté ovocné dreviny sa pri výskyte viac ako dvoch prezimujúcich lariev na vetvičke s dĺžkou priemerne 10 cm odporúča ošetriť prípravkami určenými na skoré jarné ošetrenie ovocných stromov.
Vhodnými chemickými prípravkami na ošetrenie ovocných drevín sú Decis EW 50 (aj v malospotrebiteľskom balení – MB), Delta EW 50, Decis Protech (aj MB) a iba v MB balení Decis Al prioritne určené na ochranu proti žravým a cicavým škodcom, takže môžu znížiť aj populačnú hustotu puklíc. Na okrasné rastliny je povolený prípravok Scatto.

Ing. IVANA HORVÁTHOVÁ, ÚKSÚP – OOR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *