24.10.2014 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Najväčší počet hybridov

Najväčší počet hybridov na Dni poľa kukurice v Seliciach predstavila spoločnosť Pioneer Hi-Bred Slovensko. Medzi 19 predstavenými hybridmi boli tri novinky P9721 (FAO 380), P9903 (FAO 400) a P0023 (FAO 420), ktoré sa podľa Ing. Mariana Bačiaka, nového regionálneho manažéra pre obchodné vzťahy spoločnosti Pioneer, vyberali podľa výkonu a vhodnosti do podmienok produkčných oblastí Slovenska.

„Porovnávali sme ich v pokusoch v rámci Slovenska aj Maďarska. Sú to novinky, ktoré sa vyznačujú odolnosťou na stresové faktory z nedostatku vody a suchého počasia v čase kvitnutia,“ tvrdí M. Bačiak, ktorý bol do funkcie menovaný začiatkom septembra.

Podľa nového manažéra spoločnosti ide predovšetkým o úrodový potenciál v kombinácii na stresové faktory. Dokonalejšie opelenie pri vysokých teplotách v čase kvitnutia vyzdvihol najmä pri hybridoch P9903 a P0023. U ďalšej novinky P9721 zas upozornil na významný staygreen a dôležitý faktor najmä v tomto roku – pevnosť stonky. „Tým klesá riziko lámania stebla pod šúľkom v prípadne značného poškodenia rastlín vijačkou kukuričnou.“

Práve odolnosť voči chorobám, najmä voči fuzariózam s následným výskytom mykotoxínov v klase je najväčším problémom poslednej doby. „V tomto ročníku je veľmi veľa klasov poškodených. Je to problém, na ktorý upozornil už aj Enviral, nakoľko mykotoxíny vo fermentačnom procese znižujú výťažnosť liehu. Z toho dôvodu je veľmi dôležitý zdravotný stav kukuríc,“ hovorí M. Bačiak, ktorý preto v tomto ročníku odporúča všetkým pestovateľom, hlavne v porastoch, ktoré sú značne napadnuté fuzariózami nečakať na dobré zberové vlhkosti.

Celý článok bude uverejnený v najbližšom vydaní Roľníckych novín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down