07.11.2022 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Drobnochovatelia sa zišli v meste pod Zoborom

Výsledky šľachtiteľskej práce slovenských, ale aj zahraničných chovateľov priblížila XXV. Celoštátna výstava zvierat a V. Medzinárodná výstava zvierat Vyšehradskej štvorky, ktorá sa konala 5. až 6. novembra na výstavisku Agrokomplex.

Podujatie, ktoré tradične patrí medzi najväčšie chovateľské sviatky na Slovensku, zorganizoval Slovenský zväz chovateľov (SZCH) po dvojročnej pauze spôsobenej koronavírusovou pandémiou.
Celkovo 479 chovateľov prezentovalo približne 4 000 typických zástupcov čistokrvných plemien králikov, vodnej a hrabavej hydiny a holubov z domácich i zahraničných chovov z Maďarska, Českej republiky a Poľska. Výstavu sprevádzala aj expozícia exotického vtáctva.
„To, že na výstave máme takýto počet zvierat, je milým prekvapením. Po dvoch rokoch neistôt a rôznych obmedzení, ktoré oddialili toto najväčšie podujatie roka v Slovenskom zväze chovateľov, sme čakali, že bude prihlásených menej zvierat. Hydiny je asi toľko ako po minulé roky, králikov je menej asi o tretinu a holubov zhruba o polovicu,“ informoval Ing. Štefan Henžel, predseda SZCH s tým, že návštevníci si na nej mohli zakúpiť nový chovný materiál na ďalšiu chovateľskú sezónu, získať kontakty na chovateľov a tiež cenné informácie výmenou skúseností, prípadne dohodnúť spoluprácu.
Najúspešnejším ohodnoteným zvieratám boli podľa bodového ocenenia udelené tituly Majster SR, Vicemajster SR, Šampión SR, Čestné ceny a v prípade králikov aj ceny Vicešampión SR, Víťaz Intercanin, Šampión Intercanin a Majster Intercanin.
„Tohtoročnou novinkou je, že naši sponzori darovali všetkým oceneným vystavovateľom ku pohárom a diplomom aj krmivá pre zvieratá, čo by mohlo byť tiež motiváciu pre chovateľov do budúcnosti, aby sa prihlásili do Nitry na Celoštátnu výstavu zvierat,“ konštatoval predseda SZCH.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 46.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down