12.02.2014 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Najviac sa ľudia boja nákladov na potraviny, najmenej na dopravu

Vysoké životné náklady ostávajú hlavným dôvodom obáv až polovice opýtaných ľudí v Európe a Mexiku. Ružovo nevidia najmä výdavky za potraviny (32 %), pričom najväčší pesimisti sú Slováci. V Česku sa obavy z rastu cien odrazili na takmer štvrtine respondentov (23 %). Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry YouGov medzi zákazníkmi IPF, materskej spoločnosti Provident Financial, v piatich krajinách Európy a v Mexiku.

Vysoké životné náklady ostávajú hlavným dôvodom obáv 59 % opýtaných Slovákov, no oproti jari minulého roka sú mierni optimisti.  Ženy (63 %) ich vidia v horšom svetle ako muži (55 %), pričom ešte v apríli 2013 mali na ne rovnaký pohľad. Aj keď strach zo straty zamestnania majú najviac 25 až 34-roční, celkovo obavy Slovákov klesli z 20 % na 18 %. Naopak, zvýšila sa neistota pokiaľ ide o výdavky na zdravotnú starostlivosť z 3 na 5 %. Tá sa najviac ukázala v skupine ľudí starších ako 55 rokov (v apríli 2013 4 %, teraz 10 %).
Spomedzi všetkých účastníkov prieskumu majú najväčšie obavy z nákladov na potraviny Slováci (43 %) a nie sú o nič menšie ako na jar 2013. Ako opatrenie voči týmto obavám vidia lepšie hospodárenie s potravinami. Buď ich budú menej vyhadzovať (57 %), alebo nakupovať lacnejšie (47 %), 34 % respondentov šetrí výberom menej kvalitného jedla. Tretina na potravinách vôbec nešetrí, snaží sa nájsť finančnú rezervu v iných výdavkoch.
Finančné rezervy vidia Slováci najmä v nákladoch na spotrebný tovar (67 %), dovolenky (66 %) a spoločenský život (65 %). O málo viac šetria na telefonovaní a doprave, naopak, menej na kúrení (apríl 2013 30 %, teraz 26 %). Výdavky na vzdelanie a zdravotnú starostlivosť sú naďalej oblasťami, ktoré sú najmenej ovplyvnené zníženou ochotou zákazníkov míňať peniaze.
Na prieskume sa zúčastnilo celkove 11.472 dospelých nad 18 rokov. Zapojili sa doň zákazníci IPF v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a Mexiku.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down