05.12.2022 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Napájanie teliat vodou v období mliečnej výživy

Voda má vo výžive teliat svoje nenahraditeľné miesto. Je potrebná na trávenie, energetický metabolizmus, transport živín a metabolitov do krvi a z krvi, na vylučovanie odpadových látok a na udržanie metabolickej rovnováhy v tele.

Napriek tomu však v niektorých chovoch nie je dostatočný príjem vody rutinným štandardom, čo nie je v súlade so zásadami správnej chovateľskej praxe v oblasti výživy, pretože dostatok napájacej vody významným spôsobom ovplyvňuje okrem iného zdravie, intenzitu rastu a welfare teliat.
Podávanie voľnej vody teľatám nie je len podceňovanou problematikou v samotných chovoch, ale tiež medzi vedeckou komunitou, kde k tejto téme chýba dostatok relevantných štúdií. Existujú síce základné poznatky o tom, koľko vody teľa potrebuje a ako nedostatok vody ovplyvňuje príjem mliečneho a nemliečneho krmiva alebo hmotnostné prírastky, ale môžeme sa len domnievať, akým spôsobom ovplyvňuje nedostatok hygienicky nezávadnej napájacej vody zdravie teľaťa, či jeho následný produkčný život.

Viac sa dočítate v príspevku Ing. ÁGNES MORAVCSÍKOVEJ z VÚŽV, v. v. i., Praha-Uhříněves.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down