09.09.2021 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Národný salón vín SR v druhom kole doplnili nové vína

Národný salón vín (NSV) Slovenskej republiky, kolekciu 100 top slovenských vín, tento týždeň doplnili v druhom tohtoročnom kole nové vína. Uviedla to pre TASR Michaela Ježíková, marketingová riaditeľka NSV SR.

Pripomenula, že do NSV sa v ostatných rokoch vyberajú vína v dvoch kolách. V prvom "jarnom" kole sa počas odbornej degustácie vyselektuje 25 vín z kategórií šumivé, perlivé vína a tiché vína, pričom tiché vína degustátori vyberajú z bielych vín vyrobených zo skorých odrôd a ružových vín. V druhom kole kolekciu doplnia ostatné vína (tiché biele vína ostatných odrôd a aj starších ročníkov, červené vína a tokajské vína).
Vinári podľa Ježíkovej tento rok prihlásili takmer 350 vzoriek vína, najmä z ostatného ročníka 2020. Novinkou je kategória ekologických vín.
Väčšina prihlásených vzoriek (153) boli podľa nej vína tiché biele suché, 60 vzoriek boli vína biele polosuché a polosladké. Na súťaži sa zúčastnila takmer stovka červených vín a tiež vína prírodne sladké a tokajské. Novinkou je kategória ekologických vín, ktoré sa počínajúc týmto ročníkom stanú každoročne súčasťou NSV.
Spresnila, že z vybraných vín až 32 vzoriek bolo z ročníka 2020, 15 vín z ročníka 2019, zaujímavosťou je biely Rizling rýnsky ročníka 2016.
Dodala, že víťazom kategórie vína tiché biele suché sa stalo Chardonnay 2019, výber z hrozna, suché, Golguz/Panonia Winery, Hlohovec, kategórie vína tiché biele polosuché a polosladké Mília 2020, výber z hrozna, polosladké, Château Rúbaň/Vienna DC, Rúbaň.
Uzavrela, že víťazom kategórie vína tiché červené suché je Pinot noir 2018, výber z hrozna, suché, Dubovský a Grančič, kategórie vína tiché prírodné sladké Rizling rýnsky 2018, slamový výber, sladké, Château Topoľčianky/Vinárske závody Topoľčianky a kategórie vína tokajské víno Tokajský výber 6-putňový 2003, sladké, Ostrožovič.
Národný salón vín SR je trvalou expozíciou najlepších slovenských vín, ktoré môžu návštevníci celoročne ochutnať a zakúpiť si v Múzeu vinohradníctva v Apponyiho paláci v Bratislave. Organizátorom a prevádzkovateľom NSV SR je Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska (ZVVS).

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down