10.05.2016 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Národný žrebčín odštartoval novú sezónu

Prvomájový Deň otvorených dverí v Národnom žrebčíne Topoľčianky, š. p. odštartoval športovú, chovateľskú a turistickú sezónu 2016.

Národný žrebčín je „mekkou“ chovu koní na Slovensku. Chová päť čistokrvných plemien koní, z toho sú štyri génové rezervy nielen pre Slovensko, ale aj pre celú Európu. Aktuálne sa v jeho stajniach nachádza cca 560 koní plemien lipican, hucul, shagya-arab, slovenský teplokrvník a arabský plnokrvník.

Žrebčín je poverený vedením plemenných kníh uvedených génových rezerv pre celú SR, vedie Centrálnu evidenciu koní na Slovensku, vystavuje pasy a osvedčenia o pôvode pre všetky kone okrem anglického plnokrvníka a klusáka, organizuje testáciu chovaných plemien koní formou výkonnostných skúšok a športových disciplín. Spravuje aj spermobanku pre hlbokozmrazené inseminačné dávky, prevádzkuje Inseminačno-reprodukčné centrum, kde poskytuje služby v oblasti reprodukcie koní aj pre súkromných chovateľov, diagnostiku žrebnosti sonografom, laboratórne vyšetrenie biologickej kvality spermy žrebcov, nákup inseminačných dávok, odber a spracovanie spermy, export a import inseminačných dávok. Jednou z úloh tohto centra je maximálne využitie genetického potenciálu špičkových plemenných žrebcov domácich i zahraničných línii, na Slovensku povolených a uznaných plemien.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down