15.05.2018 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Národný žrebčín otvoril chovateľskú sezónu

Prvomájový Deň otvorených dverí v Národnom žrebčíne (NŽ) Topoľčianky, š. p. odštartoval chovateľskú, jazdeckú a turistickú sezónu 2018.

Do „mekky“ chovu koní na Slovensku zavítalo takmer 15-tisíc návštevníkov. Sprístupnený bol celý areál jazdiarne, takže si mohli prehliadnuť stajne, v ktorých našli všetkých päť plemien koní chovaných v Národnom žrebčíne - lipican, hucul, shagya arab, arabský plnokrvník a slovenský teplokrvník.
Najväčším lákadlom pre hostí počas Dňa otvorených dverí bol slávnostný galaprogram, v ktorom NŽ a jeho hostia prezentovali chovateľskú i športovú prácu so svojimi štvornohými zverencami. Za tónov španielskej hudby sa pred tribúnou predviedla Topoľčianska klasická škola - úvodnou štvorylkou v podaní ôsmych jazdcov na elegantných bielych lipicanoch, plemenných žrebcoch testovaných v skúškach výkonnosti. Topoľčianky sú jedným z mála európskych žrebčínov, ktorý je priamym pokračovateľom tradície chovu aristokratických lipicanských koní. Rodokmene tunajších lipicanov siahajú až k zakladateľovi chovu cisárovi Karolovi II., ktorý v roku 1580 založil v slovinskej Lipici chov tohto vzácneho plemena. Výborné morfologické, fyziologické a biologické vlastnosti lipicana boli dôvodom, že sa stal obľúbeným koňom nielen šľachty, ale aj drobných súkromných chovateľov. Tým sa vplyv lipicana preniesol aj k chovateľom v zemskom chove.

Viac sa dočítate v ROĽNÍCKCH NOVINÁCH č. 20.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down