30.11.2021 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Národný žrebčín Topoľčianky obnovil takmer storočnú jabloňovú alej

Zamestnanci Národného žrebčína Topoľčianky obnovili výsadbu jabloní, ktorá má v žrebčíne takmer storočnú históriu. Na vybranom úseku prístupovej cesty k chovnému objektu Hostie vysadili 127 jabloní deviatich pôvodných odrôd. „Pôvodne tu bolo vysadených 279 kusov jabloní, z ktorých sa zachovalo 152. Tieto takmer storočné jablone zostali zachované ako svedkovia ovocinárskej histórie žrebčína,“ informovalo vedenie žrebčína.

Po vzniku Štátneho žrebčína Topoľčianky v roku 1921 sa začala výstavba chovných objektov. Súbežne s výstavbou sa robila aj obnova prístupových ciest. V tomto období boli pozdĺž ciest vysadené aleje z jabloní, ale aj iných ovocných druhov. Tieto aleje boli súčasťou špeciálnej rastlinnej výroby – ovocinárstva. Slúžili na zásobovanie zamestnancov ovocím, ovocie sa aj predávalo a tiež bolo a aj je doplnkovým krmivom pre kone.
V žrebčíne boli vysadené prevažne jednodruhové aleje a ovocné sady. Vznikol čerešňový sad Hostie, orechový a jabloňový sad Košiar, slivkový sad Rybník, višňový sad Žikava. K jednotlivým chovným objektom boli vysadené pozdĺž ciest aleje z jabloní v Hostí, z jabloní, sliviek a čerešní na Krásnom majeri. Dĺžka výsadieb predstavovala približne šesť kilometrov. V súčasnosti sú aleje značne zredukované. Počas celého obdobia ich existencie neboli doplňované ani obnovované.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down