12.10.2016 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Náš agrárny sektor po bratislavskom summite

Mnohým sa môže zdať, že autori tohto článku sa snažia zbytočne a veľmi umelo spolitizovať problémy agrárneho sektoru tým, že ho spájajú s nedávnym vrcholným stretnutím najvyšších politikov EÚ v Bratislave. Nazdávame sa však, že aj tento sektor (a možno ešte viac, ako iné odvetvia) je závažným spôsobom ovplyvňovaný rozhodnutiami EÚ. A rovnako je na ňom je vidieť všetky nedostatky bruselských rozhodnutí.

 

Vrcholní predstavitelia v Bratislave konštatovali, že únia sa nachádza vo vážnej politickej kríze, ktorá je vyvolaná najmä migračnou krízou a vystúpením Veľkej Británie z EÚ.

Ani na jednu z príčin dezintegrácie však Brusel nenašiel odpoveď. V dôsledku toho začína narastať kritika orgánov EÚ a jej vrcholných predstaviteľov, o ktorých sa väčšina občanov z krajín EÚ - 28 domnieva, že majú príliš veľa moci, a to na úkor zdravého rozumu...

Nespokojnosť občanov s rozhodovaním orgánov EÚ začína prerastať do hlasitého euroskepticizmu a do posilňovania sebavedomia národných štátov. Je to ale už len krôčik k novým plebiscitom a k možným vystúpeniam ďalších krajín z EÚ - 27.

K narastaniu straty dôvery prispievajú neadekvátne a často protirečivé a nezmyselné rozhodnutia bruselských štruktúr, ktoré namiesto pomoci vytvárajú iba nové problémy a nové krízy.

Narastanie kritiky EÚ destabilizuje celú EÚ, čo môže vyústiť do rozpadu tohto spoločenstva. Túto situáciu tak vnímajú aj všetci účastníci bratislavského stretnutia.

Základná úloha

Preto sa základnou politickou úlohou Bruselu po bratislavskom summite stáva otázka jednoty EÚ a opätovného nastolenia dôvery občanov v toto zoskupenie.

Ak to preložíme do slovenčiny a do normálnej reči, úlohou všetkých orgánov a jeho štruktúr by malo byť vyvarovať sa rozhodnutí, ktoré by mohli spochybniť kompetentnosť ich rozhodovania, respektíve ktoré by mohli viesť k novým problémom a ku krízam, a tým i k posilňovaniu odstredivých tendencií v EÚ.

Bude žiaduce, aby sa štruktúry EÚ koncentrovali na projekty, ktorých reálnu cenu a význam pocítia samotní občania. Je nebezpečné celú EÚ unifikovať a snažiť sa všetko vtesnať do jednej „mustry“.

Tlaky na unifikáciu rozhodnutí, ktoré môžu byť v jednej časti EÚ prospešné, však v druhej časti EÚ môžu byť v rozpore s existujúcimi podmienkami - a tým sú i škodlivé ba až likvidačné.

Zdá sa ale, že „bruselský stroj“ je rozbehnutý, a ešte dlho sa bude riadiť iba prázdnymi heslami o solidarite. A to bez ohľadu na to, či ide o utečencov z Afriky či Stredného Východu alebo o občanov, respektíve farmárov, z východnej či z južnej časti EÚ.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down