15.02.2016 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Náš vidiek: tak to kedysi bolo, a tak je to dnes

Odvtedy už ubehlo zopár desaťročí. Spomínam si na roky, keď som bol ešte malý chlapec. Keď vyšla voľná chvíľa, vybrali sa rodičia, pravdaže aj s nami, deťmi, na návštevu starých rodičov na vidiek. Ako inak, vlakom. Po viachodinovom cestovaní a niekoľkých prestupoch sme po absolvovaní skoro stovky kilometrov boli okolo obeda na mieste.

Starí rodičia mali z návštevy vždy radosť. Stará mama obzvlášť, vždy sa snažila pripraviť rôzne špeciality. Bola vynikajúca kuchárka, veď od mladi varila pre šľachtu na letoviskách pri Balatone.

Nakoniec, chvalabohu, vďaka jej starostlivosti a gazdovskému prístupu vždy bolo z čoho variť. Vždy sa hospodárilo na pôde a chovali sa rôzne hospodárske zvieratá - a spracúvali sa ich produkty.

V časoch, na ktoré sa nepamätám, stará mama obhospodarovala 15 hektárov pôdy. Hovorím stará mama, lebo naozaj to tak bolo: okrem výchovy detí bolo jej starosťou organizovať práce na pôde.

Kone boli pýchou

Starý otec bol furman, obchodník, a nikdy nebol spokojný, možno len vtedy, keď naložil voz vápnom a predal ho, keď naložil melóny a predal ich, a tak to opakoval s rôznymi komoditami.

Jeho nóniusy boli jeho pýchou. Doma sa za mladi veľa nezdržal; peniaze dokázal zarobiť, stará mama ich vedela ušetriť a nagazdovať toľko, že chcela kúpiť šenk v Pešti. Dedo vedel, že to by bol koniec vandrovania; peniaze stratili hodnotu pri mene peňazí, a vynosili sa na latrínu.

Pri vzniku družstva starý otec vedel, že je to príležitosť zbaviť sa hrdlačenia, a bol jeho zakladajúcim členom. I tak dosť zostalo na obrábanie - či už družstevného alebo vlastného.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down