Počet členov Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov sa v ostatnom období výrazne zvýšil. Kým vlani obhajoval zväz záujmy pekárenských firiem s počtom 5 tisíc zamestnancov, v tomto roku to už bude o 2 tisíc zamestnancov viac. To znamená, že jednotná organizácia bude zastupovať 7 tisíc ľudí, zamestnaných v tomto sektore.
BRATISLAVA. Redakciu týždenníka Roľnícke noviny o tom informovala Marta Kováčová z agentúry Nextina.
Podľa aktuálnych oficiálnych štatistík pracuje v pekárenstve, cukrárenstve a vo výrobe cestovín na Slovensku 11 tisíc ľudí. Výsledky ich práce z ostatných mesiacov budú prínosom nielen pre férových obchodníkov, ale aj pre verejnosť. Kroky zamestnancov v tomto sektore nedávno ocenila aj ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.
V jednote je sila
„Začiatkom roku 2018 sa slovenskí pekári, ktorí boli dovtedy združení v menších profesijných organizáciách, dohodli, že sa spoja a že sa stanú členmi najstaršej a najväčšej profesijnej organizácie, ktorou je Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov. Dôvodom, pre ktorý sa rozhodli sa spojiť, bolo najmä to, že jedna silná organizácia dokáže efektívnejšie presadzovať záujmy slovenských pekárov. Som rada, že sa nám v tomto roku podarí rady zväzu rozšíriť o nových členov, ktorí spolu dávajú prácu dvom tisíckam ľudí. Pevne verím, že naša snaha povedie k záchrane tradičného slovenského pekárenstva,“ uviedla Tatiana Lopúchová, predsedníčka Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.
Práve pekárenstvo je jedným z najohrozenejších odvetví v našom agropotravinárskom odvetví, pričom pekári už dlhodobo bojujú s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, s nedostatkom financií na investície, ako aj s problémami, ktoré sú dôsledkom nerovného boja s obchodnými reťazcami.
„Je nevyhnutné, aby sme zabezpečili budúcnosť pekárov, cukrárov i cestovinárov na Slovensku. Ide totiž o potraviny, ktoré konzumujeme každý deň. Chcem vyzdvihnúť to, že pekárom, cukrárom i cestovinárom sa podarilo nájsť spoločnú cestu a spojiť sa do jednej spoločnej organizácie. Práve to je cesta, ako sa dajú presadzovať požiadavky pri rokovaniach s dominantnými obchodnými reťazcami, ktoré zneužívajú nejednotnosť našich potravinárov i poľnohospodárov,“ uviedla ministerka Gabriela Matečná.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)