27.03.2020 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nástrahy výroby siláže do guľatých balíkov

Na výrobu kvalitných siláží je možné využívať viaceré technologické systémy. Objektívne je najviac využívaným a ekonomicky najefektívnejším je systém silážovania do silážnych žľabov, ktoré sú po utlačení krmiva zakrývané fóliami, s cieľom vytvoriť anaeróbne prostredie potrebné pre priebeh mliečneho kvasenia.

Čo ale majú robiť drobní farmári, ktorí nemajú vystavané betónové žľaby? Čo robiť v prípade nadprodukcie? Ako zakonzervovať biomasu z menších, marginálnych plôch?

V takomto prípade prichádzajú do úvahy nízkokapacitné systémy, ku ktorým nesporne patrí silážovanie do balíkov. Je pravdou, že táto technológia je oproti ostatným najdrahšia. Má však aj svoje výhody, ku ktorým určite patria nižšia závislosť od počasia a vysoká flexibilita. Okrem toho obchodovanie so silážami v balíkovanej forme je oveľa jednoduchšie.

Výhody výroby siláží do guľatých balíkov

  • kvalita vyrobených siláží je porovnateľná s kvalitou siláží vyrobených inými technológiami;
  • straty sušiny sú v balíkovaných silážach obyčajne nižšie ako v silážach zo žľabov;
  • nízka vstupná investícia do základných prostriedkov;
  • v prípade zlého počasia je možné krmivo konzervovať postupne po menších plochách;
  • balíky môžu byť skrmované podľa nutričnej hodnoty zasilážovaného krmiva;
  • uskladnenie balíkov je možné prakticky kdekoľvek;
  • nadbytočná produkcia uskladnená v balíkoch sa ľahšie predáva;
  • ľahká manipulácia pri transporte krmiva.

Samotný technologický proces je založený na zbere uvädnutého krmiva, jeho lisovaní do balíkov, zviazaní špeciálnou sieťovinou a obalení niekoľkými vrstvami strečovej samolepiacej fólie. Táto technológia umožňuje vyrobiť rovnako kvalitnú siláž ako ostatné technológie. Aj v tomto prípade je potrebné si uvedomiť, že z krmiva s nízkou kvalitou nie je možné vyrobiť siláž vysokej kŕmnej hodnoty. Správnym silážovaním sa nezvýši obsah výživných látok v krmive, je možné ho iba zachovať s čo najnižšími stratami.

Celý článok Ing. Ľubice Rajčákovej, PhD. z NPPC - VÚŽV Nitra bude uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 14.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down