23.04.2014 | 05:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Návrh zákona o poľnohospodárskom pozemku nepodporuje trh s pôdou

Návrh zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, ktorý dnes prerokovala a odobrila na skrátené legislatívne konanie vláda SR, nepodporuje trh s pôdou. Uviedol to v reakcii pre TASR exminister pôdohospodárstva a bývalý europoslanec Peter Baco.

"Nehovorím, že návrh zákona je zlý. Tento zákon však trhu s pôdou nepomáha," spresnil. Podľa jeho slov je potrebné, aby na Slovensku "bežal" trh s pôdou, čo by viedlo k skoncentrovaniu rozdrobeného vlastníctva pôdy.
Zákon podľa Baca na druhej strane nebráni dostatočne tomu, aby do vlastníckych štruktúr pôdy v SR prenikali cudzinci. Záujemcovia o nákup pôdy v SR sa už v minulých rokoch podľa neho stávali nepriamo vlastníkmi pôdy nákupom poľnohospodárskych družstiev, či cez iné právnické osoby.
Účelom navrhovaného zákona je podľa rezortu pôdohospodárstva vytvorenie takého právneho prostredia, ktoré umožní, aby poľnohospodárske pozemky, ktoré majú naďalej slúžiť svojmu účelu, nadobúdali zásadne osoby, ktoré vykonávajú poľnohospodársku výrobu ako podnikanie najmenej 3 roky v obci, v ktorej sa poľnohospodársky pozemok nachádza, v obci susediacej s obcou. Ak takáto osoba neprejaví záujem o kúpu pozemku a ani ho nekúpi, tak oprávnenou je aj osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu ako podnikanie najmenej 3 roky bez ohľadu na miesto podnikania.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down