08.08.2014 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Navrhli sme predkladať výpisy z CEHZ, ale nie ich spoplatňovať

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) navrhla dokladovať podnikateľské aktivity v chovoch hovädzieho dobytka, ošípaných, koní, oviec a kôz výpisom z Centrálnej evidencie hospodárskych zvierat (CEHZ) v záujme transparentnosti predkladania žiadostí o nenávratný finančný príspevok z Programu rozvoja vidieka na roky 2007 až 2013 v rámci opatrenia programu Modernizácia fariem. Potvrdil to tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec v reakcii na štvrtkovú (7. 8.) kritiku agrorezortu stranou Most-Híd za spoplatňovanie údajov, ktorými sám disponuje.

Podpredseda opozičnej strany Most-Híd Zsolt Simon kritizoval šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ľubomíra Jahnátka, že si vymyslel systém na štátne výpalníctvo, pretože si necháva od farmárov predkladať na MPRV informácie, ktorými sám disponuje. A farmári mu za ne musia navyše platiť niekoľko desiatok, či niekoľko sto eur.
"Prepočet zvierat na veľké dobytčie jednotky (VDJ) je podľa nášho názoru potrebné dokázať na základe relevantnej dokumentácie ich počtov, čo výpis z CEHZ umožňuje," povedal predseda SPPK Milan Semančík. Zároveň zdôraznil, že SPPK dlhodobo požaduje podporovať poľnohospodárov, ktorí sa zaoberajú chovom hospodárskych zvierat a teda patria k tým podnikateľom, ktorí udržiavajú agrárnu zamestnanosť.
Pôvodný návrh kritérií predložený Monitorovaciemu výboru, v ktorom má zastúpenie aj SPPK, podľa neho neobsahoval spôsob, akým budú žiadatelia o podporu z verejných zdrojov dokumentovať deklarovaný počet VDJ. "Preto sme navrhli, aby to bolo na základe výpisu z CEHZ," zdôraznil predseda SPPK.
"Pritom sme však nepočítali s tým, že sa zavedie ich spoplatnenie a že získanie týchto dokumentov bude spojené s finančnými nákladmi pre poľnohospodárov, pretože databáza zvierat a fariem bola budovaná z prostriedkov všetkých daňových poplatníkov. V minulosti vydávanie výpisov spoplatnené nebolo a nikto nás neinformoval, že sa v nasledujúcom období zavedie. V opačnom prípade by sme určite navrhli iné riešenie, napríklad vo forme čestného vyhlásenia predkladateľa žiadosti, ktoré by vecne skontrolovala Pôdohospodárska platobná agentúra," konštatoval Semančík.
Podľa SPPK sa rôzne administratívne poplatky v agropotravinárskom komplexe vyskytovali v minulosti, realitou sú aj v súčasnosti a zrejme sa celkom z praxe nevytratia ani v budúcnosti. Je však dôležité, aby zostali len tam, kde sú na to objektívne dôvody.
"Ide o to, aké sú a či nepredstavujú zbytočnú záťaž pre podnikateľský sektor. Obzvlášť dôležité to je v súčasnom období, keď realita ruského embarga na dovoz potravín z EÚ môže vážne ohroziť ekonomiku všetkých dotknutých sektorov agropotravinárskeho komplexu. Celkom jednoznačne môžem uviesť, že v súvislosti s podávaním žiadostí o podporu v rámci opatrenia Modernizácia fariem sme navrhli predkladať výpisy z CEHZ, ale nie ich spoplatňovať," dodal Semančík.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down