25.02.2014 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Navrhujú predaj niektorých potravín aj po dobe minimálnej trvanlivosti

Trvanlivé potraviny by malo byť možné predávať aj po lehote minimálnej trvanlivosti. Uviedli to na utorkovej (25.2.) tlačovej besede pri predstavovaní návrhu novely zákona o potravinách poslanci Národnej rady SR z opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ľubomír Galko a Lucia Nicholsonová. Návrh novely chcú predložiť na rokovanie marcovej schôdze parlamentu.

„Naše riešenie zabezpečí, že potraviny po uplynutí doby minimálnej trvanlivosti bude možné držať v predajniach a predávať ich ďalej spotrebiteľovi bez toho, aby bola porušená akákoľvek legislatívna norma. Pretože v nami navrhovanej novele vypúšťame pojem doby minimálnej trvanlivosti z tých ustanovení, kde sa za predaj týchto produktov udeľujú buď sankcie, alebo kde sa to zakazuje," spresnil Ľ. Galko.
„V prípade, že návrh bude prijatý v nami predloženej novele, tak nebude odporovať žiadnym iným legislatívnym normám," konštatoval.

Predaj čerstvých potravinárskych výrobkov po lehote minimálnej trvanlivosti podľa Ľ. Galka ich návrh novely zákona nezahŕňa. „My navrhujeme možnosť predaja výlučne pre potraviny, ktoré sú trvanlivé, a ktoré absolútne nie sú chybné pre obyvateľstvo, a teda nemôžu žiadnym spôsobom zdravotne ohroziť spotrebiteľov,“ ubezpečil.
Niektoré pokusy z minulosti umožniť predaj potravín po lehote minimálnej trvanlivosti sa podľa L. Nicholsonovej týkali aj požiadaviek, aby bolo možné predávať také potraviny, ktoré sú po dátume spotreby, napríklad živočíšne a mliečne výrobky. „Tento náš návrh je oveľa miernejší. V zákone riešime potraviny, ako sú strukoviny, ryža, cestoviny a iné tzv. suché výrobky,“ dodala. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down