06.06.2024 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Navštevujú kravy dojace roboty radi a často?

Aby sa dosiahol primeraný výkon dojacích robotov, dojnice zostali zdravé a čo najmenej poháňané, je dôležité, aby navštevovali dojace roboty dostatočne často. Ponúkame päť tipov, ako sa to dá dosiahnuť lepšie.

Kravy by mali dojaceho robota navštevovať s radosťou, najlepšie 2,5- až 2,7-krát denne. Dobrým znakom toho, že na dojenie chodia radi je, ak navštívia dojací box aj bez nároku na dojenie. Ak frekvencia dojenia v robote klesá a je potrebné stále viac kráv poháňať do boxu, môže to mať rôzne dôvody.

  1. Nemeňte zaužívané postupy: Dôležité je, aby sa rutina v stajni menila čo najmenej. Čím viac zaužívaných postupov v maštali, tým viac kráv chodí radšej na dojenie k robotom. Kravy rýchlo reagujú na preskupovanie, ošetrovanie paznechtov alebo na zmeny kŕmnej dávky, a to nižšou frekvenciou dojenia a nižšou produkciou mlieka. To zvyčajne znamená častejšie poháňanie. Odporúča sa preto práce, ktoré spôsobujú nepokoj v stajni, zablokovať a vykonávať napríklad raz týždenne.
  2. Voľné cesty k dojaciemu robotu: Kravy musia mať možnosť dostať sa k dojaciemu robotu bez prekážok a bez stresu. Dôležitý je dostatočný priestor okolo dojacieho boxu. Aby sa to dosiahlo, robot by mal byť pre kravy ľahko viditeľný zo všetkých strán a bez akýchkoľvek vizuálnych bariér. Dlhodobé skúsenosti chovateľov po celom svete ukazujú, že základom úspešného robotického dojenia je voľný pohyb zvierat. V otvorenom priestore sa kravy cítia bezpečnejšie. Ide najmä o zvieratá na konci hierarchického rebríčka. Dojnice si na dojenie v automatickom systéme dojenia (AMS) rýchlo navyknú, pokiaľ majú možnosť si vybrať taký čas na dojenie, kedy nemusia súperiť s agresívnymi kravami. Pri voľnom pohybe môže krava piť, žrať, odpočívať a dojiť, kedykoľvek sa jej zachce. Každá dojnica má svoj individuálny rytmus, ktorým sa riadi a ktorý jej vyhovuje. Ventilátor v čakacej zóne a nad dojacím automatom znižuje stres z tepla, múch a zlepšuje kvalitu vzduchu. Pred a okolo dojacieho robota by malo byť vždy dostatok svetla (najmenej 200 luxov). V nočných hodinách je tlmené svetlo výhodou.
  3. Atraktívne a lákavé krmivo ako návnada: Motiváciou pre návštevu dojaceho robota je, rovnako ako pri každom voľnom pohybe kráv, koncentrát podávaný v AMS. Koncentrát v dojacom robote musí byť chutný a atraktívny, aby povzbudil zvieratá k návšteve...

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 23.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down