09.07.2014 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Názorná ukážka výskumu na poli

Tak ako sa stávajú tradíciou celoslovenské dni poľa, tak sa aj Výskumný ústav rastlinnej výroby v Piešťanoch pravidelne zúčastňuje na tomto podujatí.

Od 1.1. 2014 patrí výskumný ústav pod NPPC so sídlom v Lužiankach, do ktorého patrí 8 poľnohospodárskych subjektov  a preto sa aj vo výstavnom stane objavilo viacero tematík v podobe panelov, ktoré predstavili prácu každého z nich.

Výskumný ústav prezentoval na paneloch prácu z oblasti: Odboru pestovateľských systémov;    z odboru  aplikovanej biológie a geneteky  a z Génovej banky Slovenskej republiky.

Pútavou časťou výstavy (ako sme sa mali možnosť presvedčiť podľa počtu záujemcov o výklad k daným odrodám),  boli vysiate odrody ozimnej pšenice, ovsa a maku. Ozimné pšenice, ako aj ovos  boli prezentované najnovšími  povolenými odrodami, ktoré vyšli z kuchyne Šľachtiteľskej stanice Vígľaš – Pstruša a šľachtiteľskej stanice Malý Šariš, ktoré patria pod VÚRV v Piešťanoch.

Aj napriek vysokému infekčnému tlaku hrdzi plevovej a septorióz  bolo na prezentovaných odrodách ozimnej pšenice vidieť bravúrne načasovanie a tak aj zvládnutie fungicídnej ochrany.

Pýchou boli aj odrody maku, ktoré pochádzajú z kuchyne ŠS – Malý Šariš, ako jediného pracoviska zaoberajúceho sa šľachtením maku na Slovensku.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down