04.04.2014 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nebezpečná choroba zemiakov

Rakovinu zemiakov spôsobuje huba rakovinovec zemiakový (Synchytrium endobioticum). Hlavným hostiteľom je zemiak a ďalšie plodiny a buriny z čeľade ľuľkovitých (Solanaceae), najmä paprika, rajčiak a baklažán, a z burín ľuľok čierny, ľuľok sladkohorký a podobne.

Rakovinovec zemiakový je huba, ktorá spôsobuje nebezpečnú karanténnu chorobu, rakovinu zemiakovú. Rakovina zemiaková sa prejavuje bujnením pletív, pri ktorom sa na infikovaných hľuzách v blízkosti očiek, na stolonoch alebo na báze stonky vytvárajú bradavičnaté nádory s rozmermi niekoľko milimetrov až do veľkosti päste. Nádory na hľuzách sú spočiatku biele alebo ružové, postupne tmavnú, rozpadnú sa, a následne prichádza k hnilobe celej hľuzy. Nádory v suchom prostredí práchnivejú, vo vlhkom prostredí hnijú. Nádory, vytvorené za prítomnosti svetla, sú zelené. Niekedy bývajú napadnuté listy, zriedka kvety. Nikdy nie sú napadnuté korene. Na poraste zemiakov nie sú viditeľné príznaky infekcie.
Rakovinovec najlepšie vegetuje v oblastiach s priemernými júlovými teplotami vzduchu pod 16°C a s dostatkom vlahy. Má veľký počet patotypov s rozdielnou schopnosťou napádať jednotlivé odrody zemiaka (doteraz je identifikovaných 41 patotypov). V Európe je najrozšírenejší patotyp 1.

Situácia v Poľskej republike

Táto informácia o významnom karanténnom škodlivom organizme nadväzuje na aktuálnu situáciu v Poľsku. Podľa posledných informácií Poľsko v období 10 rokov, ktoré uplynuli od vstupu do Európskej únie, vykonávalo systematické opatrenia, zamerané na eradikáciu rakoviny zemiakov. Dosiahli sa významné úspechy v znížení počtu napadnutých polí. Výsledkom je stav, kedy Poľsko k 1.9.2013 oficiálne priznáva 135 polí s výskytom rakoviny zemiakov s celkovou výmerou 52,70 ha. Z tohto počtu je ale až 123 polí v tesnej blízkosti slovenskej hranice priamo susediacej s Oravou, Liptovom a Zamagurím. Preto upozorňujeme predajcov, nákupcov i občanov na obozretnosť pri nakupovaní zemiakov, a to aj konzumných, z týchto oblastí. Treba sa vyvarovať akéhokoľvek nákupu zemiakov v prihraničnej oblasti Poľskej republiky a na Slovensku, ktoré môžu byť mimo kontroly poľskej fytoslužby!
Ing. STANISLAV BAROK,
ÚKSÚP Bratislava
(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 14/2014)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down