16.07.2014 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nedostatky sa v 2. štvrťroku zistili u 21,1 % kontrolovaných vzoriek vín

Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR v 2. štvrťroku 2014 zistili, že zo 668 odobratých vzoriek vína bolo až 141 nevyhovujúcich, čo predstavuje 21,1 %. "Oproti 1. štvrťroku 2014 nastalo isté zlepšenie, ale stále musíme konštatovať, že pochybenia v predaji vín sú relatívne vysoké," informovala generálna riaditeľka sekcie potravinárstva a obchodu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Zuzana Nouzovská.

"ŠVPS vykonala v 2. štvrťroku 278 kontrol, z toho 43 vo výrobných podnikoch, 105 kontrol v maloobchodných predajniach sudových vín, 62 kontrol v maloobchodných predajniach, 43 kontrol v zariadeniach spoločného stravovania a 25 kontrol v colných skladoch vína dovážaných z tretích krajín," priblížila.
Informovala, že naďalej pretrvávajú vysoké nedostatky pri predaji zahraničných vín nielen v maloobchodných predajniach s 29,1 % nedostatkov, ale predovšetkým v zariadeniach spoločného stravovania a v reštauráciách, kde sa zistili nedostatky na úrovni 52,2 %.
Nedostatky sa podľa Nouzovskej týkali najmä označovania zahraničných vín, povinné údaje neboli preložené do slovenského jazyka a chýbali tiež údaje o čísle výrobnej dávky. "Najzávažnejším opakovaným nedostatkom bolo porušenie kvality predávaných vín v PET fľašiach pôvodom z Maďarska," poznamenala.
Nedostatky vo vôni a chuti a prekročenie limitu obsahu celkovej síry sa podľa nej zistili aj v prípade vín, dovezených v cisternách a nafľašovaných na Slovensku, na základe čoho boli kontrolami klasifikované ako nevhodné pre ľudskú spotrebu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down