19.04.2022 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nedostatok skladov obilia na Ukrajine zhoršuje problémy farmárov

Ukrajine, ktorá už má problémy s exportom súčasných zásob obilia pre konflikt s Ruskom, hrozí, že nebude mať dostatočné skladovacie kapacity pre novú úrodu v roku 2022, aj keď bude nižšia. Uviedol to v utorok Svetový potravinový program (WFP).  

Ženeva 19. apríla (TASR) - Ukrajine, ktorá už má problémy s exportom súčasných zásob obilia pre konflikt s Ruskom, hrozí, že nebude mať dostatočné skladovacie kapacity pre novú úrodu v roku 2022, aj keď bude nižšia. Uviedol to v utorok Svetový potravinový program (WFP).  
      Jakob Kern, núdzový koordinátor WFP na Ukrajine, poukázal pritom na predpovede, podľa ktorých až na 20 % osiatych plôch nebude v júli zozbieraná úroda a jarná výsadba bude asi o tretinu menšia ako zvyčajne.
      Ukrajina je piatym najväčším exportérom pšenice na svete a patrí medzi prvú trojicu v prípade kukurice, jačmeňa a slnečnicových semien. Produkcia pšenice v roku 2021 bola približne na úrovni 40 miliónov ton, pričom ďalších 50 miliónov ton pripadlo na zvyšné tri komodity.
      Veľkým problémom v tomto roku je export existujúcich zásob obilia, čím by sa vytvorila skladovacia kapacita pre zber úrody v roku 2022 a získala hotovosť na nákup semien a hnojív na budúcu sezónu, povedal Kern na brífingu.
      Kern s odvolaním sa na ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva uviedol tiež, že v minulosti sa z krajiny vyvážalo takmer všetko obilie a olejnaté semená v objeme až 6 miliónov ton mesačne cez námorné prístavy, ktoré sú teraz pre konflikt zablokované.
      "Minister nám minulý týždeň povedal, že hlavnou obavou v tejto fáze je nedostatok skladovacích kapacít na úrodu obilia v roku 2022. Odhaduje sa, že pre 15 miliónov ton obilia nebude miesto v silách po celej krajine," povedal.
      Ak Ukrajina nebude môcť vyviezť svoje súčasné zásoby, farmári si možno nebudú môcť dovoliť náklady na zber, a nie ešte zasadiť budúcoročnú úrodu, dodal.
      Nedostatok ukrajinského obilia na globálnych trhoch tlačí pritom nahor ceny potravín na celom svete. Svetový potravinový program míňa mesačne o 70 miliónov USD (64,35 milióna eur) viac na nákup rovnakého množstva potravín ako minulý rok, povedal Kern.
      TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down