23.08.2020 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nemecké odbory kritizujú návrhy na nové pravidlá pre bitúnky

Odbory a cirkvi v spore o lepšie pracovné a životné podmienky pre zamestnancov nemeckých bitúnkov z východnej Európy kritizovali plány spolkovej vlády ako nedostatočné. Ubytovanie ľudí sa vraj novým návrhom zákona nezlepší, skôr dochádza k úplnému opaku.

"Prvýkrát sa legitimizuje časové prepojenie práce a bývania. Kto príde o prácu, bude vykázaný z ubytovania a skončí ako bezdomovec na ulici," kritizuje zhruba 30 zástupcov rôznych sociálnych, odborových a cirkevných organizácií. "Urgentne žiadame poslancov, aby konečne zakročili proti premršteným cenám postelí, ktoré spravidla stoja 300 až 400 eur mesačne, a zaviedli cenový strop," cituje z vyhlásenia agentúra DPA.
Vláda koncom júla vzhľadom na nárast prípadov nákazy novým koronavírusom v mäsiarskych prevádzkach navrhla výrazné sprísnenie pravidiel. Okrem iného plánuje zákaz nájomných pracovníkov a zmlúv o vykonaní konkrétnej práce. Porciovanie a spracovanie mäsa v branži bude od budúceho roka zakázané pre nájomných či sezónnych pracovníkov, budú tak môcť robiť len ľudia priamo zamestnaní v danej firme.
Odbory sa navyše obávajú, že mäsiarskym koncernom sa podarí ovplyvniť plánovaný zákon tak, aby mohli prísnejšie pravidlá obchádzať. "Nájomná práca v tejto branži už nesmie existovať. Mnohé subdodávateľské firmy, ktoré ľudí svojimi zmluvami o vykonaní konkrétnej práce trápia a vykorisťujú, sú registrované aj ako sprostredkovateľské agentúry," kritizujú združenia. V budúcnosti musí platiť, že v jednom firemnom areáli smie sídliť len jediná firma a pracovať stabilný pracovný tím.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down