28.10.2014 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Neohlásené zásielky ohrozujú potravinovú bezpečnosť Slovenska

V rámci kontrol dovážaných potravín, realizovaných po vyhlásení sankcií zo strany Ruska, Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR od 1. októbra zistila v prípade neohlásených zásielok až 96,2 % nedostatkov.

"Práve neohlásené zásielky a rôzne pokútne predaje môžu najviac ohroziť slovenského zákazníka, bezpečnosť potravín, narúšajú aj krehkú rovnováhu v cenách na trhu," uviedol dnes minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Poukázal na zlé výsledky kontrol na trhových miestach, kde inšpektori zistili celkovo v 186 kontrolovaných prevádzkach 24,89 % nedostatkov. "V podstate štvrtina predajov bola mimo platnej legislatívy. Trhové miesta sa vôbec nemôžu hrdiť tým, že ponúkajú kvalitný servis a kvalitné i bezpečné potraviny," konštatoval Jahnátek. Pri tomto type kontrol ŠVPS uložila spolu 90 blokových pokút v celkovej sume 6860 eur a zakázala predaj 2,5 tony tovarov za 5800 eur.
Slovenskí pestovatelia jabĺk dopadli pri posledných cielených kontrolách najlepšie, keď z celkového počtu 229 kontrolovaných dodávateľov bolo až 144 slovenských, kde iba u ôsmich (5,5 %) z nich zistila nedostatky. Dovezené jablká mali chybovosť v priemere 30,6 %.
"Samotné číslo hovorí, aké jablká sa dovážajú na Slovensko. Slovenské jablká sú kvalitné, bezpečné a vhodné pre konečného spotrebiteľa," konštatoval Jahnátek. Naopak, v skúške kvality v treťom štvrťroku neobstáli slovenské vína. ŠVPS sa v tomto období sústredila na kontrolu v maloobchode, vynechala reštauračné prevádzky. "Našli sme vysoké percento nevyhovujúcich slovenských vín, keď zo 48 hodnotených vzoriek bolo 23 nevyhovujúcich," povedala generálna riaditeľka sekcie potravinárstva a obchodu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Zuzana Nouzovská. Celkove bolo hodnotených 665 vzoriek, odobraných na mieste ako nevyhovujúcich bolo 132 (19,84 %).

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down